Reklama

Zbyt wiele cząstek

Zbyt wiele cząstek

18.07.2007
Czyta się kilka minut
Jeden zmoich przyjaciół napisał książkę pt. "Dlaczego dziewictwo jest lepsze niż małżeństwo?. Wyobrażam sobie czytelników wzdragających się na widok tytułu, dlatego od razu spieszę zwyjaśnieniem, że za pióro nie chwycił desperat przeżywający kryzys tożsamości. Sprawa bowiem jest ważka inie dotyczy akademickiego sporu pierwszeństwa jajka nad kurą, ale ocen wartości wyznawanych przez ludzi decydujących oosobistym sposobie życia. Mój przyjaciel zajął się historią sporu zIV wieku iwrezultacie mogłem się dowiedzieć, do jakich chwytów retorycznych - inie tylko - zdolni byli posunąć się teologowie starożytności po to tylko, by uzasadnić, że ich osobisty punkt siedzenia jest ważniejszy niż teologiczny punkt widzenia.
N

Na temat opowiadania o gościnie Jezusa w domu Łazarza, Marii i Marty wylano już morze atramentu. Pewnie nikt z obecnych tam gości nie był świadomy, że stał się świadkiem sceny, która głęboko wrośnie w teologię i wyznaczy nowe standardy obecności kobiet w życiu religijnym wspólnoty wierzących. Widok Marii siedzącej u stóp rabina dla ortodoksyjnego Żyda musiał być obrazem szokującym. Wprawdzie judaizm nie zabrania kobietom pobierać nauk Tory, ale było rzeczą niezwykłą, by niewiasta w miejscu publicznym przyjmowała postawę zarezerwowaną dla ucznia wielkiego rabina. O uczennicy nikt nie myślał.

Nikt też nie zaprzątał sobie głowy Martą, zatroskaną o godną, kulinarną oprawę spotkania. Zresztą, powiedzmy szczerze, ilu z nas zastanawia się nad pracą gospodyni na plebanii, kelnerki w restauracji, żony w kuchni? Co więcej - i nie puszczam tutaj oka do nikogo - zdarza...

3000

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Masz już konto? Zaloguj się 

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Jeśli założysz bezpłatne konto, możesz za darmo czytać 3 płatne teksty miesięcznie. Wykup dostęp, by czytać bez limitu najnowsze wydanie i numery archiwalne od 2003 roku! 

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]