Reklama

Zasady rybactwa

Zasady rybactwa

09.09.2019
Czyta się kilka minut
Dziś znów prawdziwy „okruch” – z pozoru wręcz drobiazg przyniesiony przez Liturgię.
J

Jakiś czas temu przypomniała nam ona pierwsze spotkanie Jezusa z Szymonem Piotrem (w zapisie Łukaszowym – zob. Łk 5, 1-11). Zamyka je zdanie-obietnica wypowiedziane do przyszłego apostoła, które w polskich przekładach Biblii najczęściej brzmi następująco: „Nie bój się; odtąd ludzi łowić będziesz”.

Tymczasem w greckim tekście Ewangelii – w dosłownym tłumaczeniu – czytamy: „Nie bój się; odtąd będziesz łowiącym ludzi” (i tak też – dosłownie i wiernie – tłumaczy św. Hieronim w Wulgacie: „Noli timere, ex hoc iam homines eris capiens”).

Jezus nie zapowiada Szymonowi Piotrowi, co będzie robił, tylko kim się stanie.

Podobnie zresztą czytamy w równoległych tekstach u Marka i u Mateusza: „Uczynię was rybakami ludzi” (Mt 4, 19); „sprawię, że staniecie się rybakami ludzi” (Mk 1, 17). Obietnica w obu redakcjach poprzedzona jest wezwaniem: „Pójdźcie za Mną!”.

...

2590

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]