Reklama

Ładowanie...

Twarz Ojca

11.01.2016
Czyta się kilka minut
Za nami już miesiąc Roku Świętego – Nadzwyczajnego Jubileuszu Miłosierdzia. Przeżywamy go pod hasłem „Miłosierni jak Ojciec”.
Bp Grzegorz Ryś / Fot. Grażyna Makara
P

Przeżywamy go pod hasłem „Miłosierni jak Ojciec”. Tym, którzy chcą to hasło zgłębić, podpowiadam medytację nad Ewangelią św. Łukasza. To w dużej mierze „Ewangelia Ojca”. Jej przekaz ujął Ewangelista w szczególną klamrę: pierwszej i ostatniej wypowiedzi Jezusa o Bogu.

Pierwsza taka wypowiedź Jezusa miała miejsce, notuje Łukasz, w 12. roku Jego życia, w jerozolimskiej świątyni. (To nie przypadek: wedle żydowskiej tradycji również w 12. roku życia rozpoczął swoją misję prorocką Samuel). Odnaleziony w świątyni po trzech dniach poszukiwań przez Maryję i Józefa, mówi do nich: „Czemuście mnie szukali? Czy nie wiedzieliście, że powinienem być w tym, co należy do mego Ojca?” (Łk 2, 49). Ostatnie zaś przed śmiercią słowo Jezusa, wypowiedziane ku Bogu z krzyża, brzmi: „Ojcze, w Twoje ręce powierzam ducha mojego” (Łk 23, 46) – modlitwa zaczerpnięta jest z Psalmu 31, ale wezwanie „Ojcze...

3937

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Masz już konto? Zaloguj się

Dostęp trzymiesięczny
90,00 zł

Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp roczny
260,00 zł

540 zł 280 zł taniej (od oferty "10 dni" na rok)
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp 10 dni
15,00 zł

Przez 10 dni (to nawet 3 kolejne wydania pisma) będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]