Reklama

Ładowanie...

Zapylanie ręczne

03.05.2013
Czyta się kilka minut
Nie tak miało być.
Ś

Śmierć pszczół, a zaraz potem całej ludzkości nie wydaje się końcem na miarę naszych oczekiwań. Upadająca asteroida? Jak najbardziej. Grzyby nuklearne? Owszem. Zlodowacenie? Tak. Globalne ocieplenie? Tym chętniej. Ale cywilizacyjna zagłada z powodu braku pszczół? Jest to doprawdy zakończenie zupełnie niehonorowe, niemedialne, nieefektowne i bez śladu ikry. Najpewniej zniknięcie ostatniego człowieka, wynikłe z powodu pomoru pszczół, poprzedzi zażarta walka o byt świata, jaki znamy – będzie to walka polegająca na mozolnym zapylaniu ręcznym.
Pszczoły, czego nikt się nie spodziewał, ani nikt ich roli w ten sposób nie definiował, okazują się bardzo poważnym konkurentem na rynku pracy ssaków wyższych. Zniknięcie tych owadów otworzy gigantyczne zapotrzebowanie na pracowników wykwalifikowanych. Rzecz jasna trudno wymyślić sobie pracę nudniejszą niż zapylanie, ale nie ulega kwestii, że...

3492

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Masz już konto? Zaloguj się

Dostęp trzymiesięczny
69,90 zł

Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp roczny
199,90 zł

360 zł 160 zł taniej (od oferty 10/10 na rok)
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp 10/10
10,00 zł

Przez 10 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]