Reklama

Zanim dopadnie was Neapol

Zanim dopadnie was Neapol

02.12.2019
Czyta się kilka minut
Czasami, gdy idę ulicami Krakowa i gdy wydają mi się szczytem urody i wdzięku, nagle wewnętrzny głos syczy: pod tą powłoką skrywa się Neapol, miasto cienia cię dopadnie...
ANTONI BRAVO

„Tekst nie może być godzien miana literatury, jeśli nie wspiera się na strategii pisania, która stawia sobie za cel pokazywanie niespójności. Żadne z naszych uczuć nie jest jednoznaczne, ale żeby przetrwać, staramy się usunąć na bok to, co wydaje nam się zbędne albo nas zaburza. Literatura ma obowiązek tak nie robić, chyba że postanowi być z tych, które służą pokrzepieniu”. Na pewno pokrzepienia próżno szukać u Eleny Ferrante, która wygłosiła te zdania w wywiadzie z okazji ukazania się jej najnowszej powieści (tytuł przełożyłbym jako „Skłamane życie dorosłych”, choć polski wydawca być może zechce to zrobić inaczej). Wywiadzie – to za dużo powiedziane: jak wiedzą miliony jej czytelników i czytelniczek, za tym pseudonimem skrywa się postać konsekwentnie unikająca bezpośredniego kontaktu z dziennikarzami.

Zatem nie wywiad, lecz pisemne odpowiedzi na szereg pytań nadesłanych przez...

5918

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, trzymiesięczny lub roczny.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]