Reklama

Zamiast kwiatów

Zamiast kwiatów

07.08.2006
Czyta się kilka minut
"Zwyczajna dobroć mówi o Jerzym Turowiczu poeta w wierszu "Café Greco. Czy coś tak bardzo cennego i wyjątkowego na tym świecie może być "zwyczajne? Pewnie w takim właśnie sensie, że nie potrzebuje żadnego przymiotnika wspomagającego. Cenność w tym wymiarze zawarta jest w samym słowie "dobroć. Jak się pamięta Jerzego, poeta nie obudzi w nas pytań.
5

5 sierpnia pogrzeb Eli Stommowej, rok mniej więcej po pożegnaniu Stacha Stommy w tych samych Laskach. I znowu chciałoby się znajdować słowa najbliższe straty, nad którą płaczemy. "Zwyczajny urok"? Więcej niż uroda, niż wdzięk, niż wrażliwość i subtelność, wyciszenie wraz z ogromnym słuchem na innych, zawsze reagując, rezonans o wielkiej skali. Jej mąż - 58 lat wspólnego życia… - stworzył kiedyś w liście kondolencyjnym określenie "kultura ostrobramska". Kresowa, cicha, wysokiej próby. Ela też była z jej kręgu.

Była jak ja polonistką, rok mnie wyprzedzając na UJ. W "Tygodniku" zajęłam jej miejsce, kiedy rok po ślubie szła na pierwszy urlop macierzyński. Tak więc zawdzięczam Jej całe swoje życie zawodowe. Ale i nieporównanie więcej, bo przyjaźń najwyższej próby. Jej i Stacha dzieci były pierwszymi dziećmi w moim życiu emocjonalnym. A ich dom - ten na...

2405

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]