Reklama

3435 tabliczek

3435 tabliczek

29.10.2012
Czyta się kilka minut
W Dzień Zaduszny 2012 r. sosny w Bykowni pod Kijowem po raz pierwszy pochylą się nad 3435 tabliczkami. Wyryto na nich nazwiska pochowanych tu Ofiar z tzw. „ukraińskiej listy katyńskiej”.
Ściana Pamięci w Bykowni w dniu otwarcia cmentarza; wrzesień 2012 r. Fot. Tymon Kretschmer
M

Miesiąc wcześniej, 21 września, poświęcono tu cmentarz. Obecni byli prezydenci Polski i Ukrainy; były przemówienia, obrzędy i cicha modlitwa. Bliscy, którzy uczestniczyli w tym niezwykłym pogrzebie, mówili, że ufają, iż dobrzy ludzie będą tu przychodzić, zmówią modlitwę, zapalą świece.

***

72 lata minęły od ich śmierci. Jak można przygotować się na taki pogrzeb? Jak można czekać na niego całe życie? Jak można zachować w starym człowieku uczucia dziecka, które Ojca widzi jak przez mgłę lub nie pamięta Go wcale? Rodziny Katyńskie znają takie pytania i często odczuwały wątpienie postronnych: czy to w ogóle możliwe? Skąd ich tęsknota, łzy?

Nazajutrz po uroczystości poświęcenia wracam do Bykowni. Poranek, cisza. Las oswaja się z nowym widokiem: tam, gdzie niedawno rosły chaszcze, lśni granit. Przy wejściu pylony z orzełkami z żołnierskiej i policyjnej...

9560

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Uwaga! Przypominamy o ciszy wyborczej. Trwa ona od północy z 10 na 11 lipca do momentu zakończenia głosowania w wyborach prezydenckich 12 lipca. W tym czasie nie wolno prowadzić agitacji wyborczej, również w internecie. Za złamanie zakazu agitacji grozi kara grzywny.

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]