Reklama

Ładowanie...

3435 tabliczek

29.10.2012
Czyta się kilka minut
W Dzień Zaduszny 2012 r. sosny w Bykowni pod Kijowem po raz pierwszy pochylą się nad 3435 tabliczkami. Wyryto na nich nazwiska pochowanych tu Ofiar z tzw. „ukraińskiej listy katyńskiej”.
Ściana Pamięci w Bykowni w dniu otwarcia cmentarza; wrzesień 2012 r. Fot. Tymon Kretschmer
M

Miesiąc wcześniej, 21 września, poświęcono tu cmentarz. Obecni byli prezydenci Polski i Ukrainy; były przemówienia, obrzędy i cicha modlitwa. Bliscy, którzy uczestniczyli w tym niezwykłym pogrzebie, mówili, że ufają, iż dobrzy ludzie będą tu przychodzić, zmówią modlitwę, zapalą świece.

***

72 lata minęły od ich śmierci. Jak można przygotować się na taki pogrzeb? Jak można czekać na niego całe życie? Jak można zachować w starym człowieku uczucia dziecka, które Ojca widzi jak przez mgłę lub nie pamięta Go wcale? Rodziny Katyńskie znają takie pytania i często odczuwały wątpienie postronnych: czy to w ogóle możliwe? Skąd ich tęsknota, łzy?

Nazajutrz po uroczystości poświęcenia wracam do Bykowni. Poranek, cisza. Las oswaja się z nowym widokiem: tam, gdzie niedawno rosły chaszcze, lśni granit. Przy wejściu pylony z orzełkami z żołnierskiej i policyjnej...

9560

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Masz już konto? Zaloguj się

Dostęp trzymiesięczny
90,00 zł

Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp roczny
260,00 zł

540 zł 280 zł taniej (od oferty "10 dni" na rok)
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp 10 dni
15,00 zł

Przez 10 dni (to nawet 3 kolejne wydania pisma) będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]