Reklama

Ładowanie...

Zakres piątego przykazania

Zakres piątego przykazania

16.08.2021
Czyta się kilka minut
Czasami się wstydzę, że ona istnieje – powiedział w wywiadzie dla Deonu kard. Kazimierz Nycz, komentując fakt „ścisłej korelacji między szczepieniami a poziomem religijności czy z wynikami głosowania” na mapie Polski.
M

Metropolita warszawski podkreślił, że sam ciężko przeszedł COVID-19 i dlatego m.in. zachęca wiernych do szczepień. Nie ukrywa, że spotykają go za to pogróżki. „Wypowiadam się na temat szczepień, bo uważam, że taka jest rola Kościoła i że ten głos powinien być jednoznaczny – podkreśla. – W sytuacjach nadzwyczajnych, a taką jest pandemia, obowiązuje pewien porządek, który trzeba włączyć, bo wchodzimy w zakres piątego przykazania, czyli troski o czyjeś zdrowie”.

O szczepieniach mówił także pomocniczy biskup krakowski Damian Muskus. Podczas kazania na Przeprośnej Górce koło Częstochowy – poświęconego m.in. napięciu między miłością do siebie a miłością do bliźniego – powiedział: „O ile można jeszcze zrozumieć autentyczne ludzkie lęki powstrzymujące przed decyzją o przyjęciu szczepionki, o tyle nie do przyjęcia jest negowanie jej skuteczności, obrażanie ludzi, którzy promują akcje szczepień, przemoc słowna w debacie publicznej czy akty wandalizmu”. Ocenił, że takie postawy wydłużają czas powrotu do normalności, a także „obrażają pamięć milionów ofiar na całym świecie”. ©℗

Ten materiał jest bezpłatny, bo Fundacja Tygodnika Powszechnego troszczy się o promowanie czytelnictwa i niezależnych mediów. Wspierając ją, pomagasz zapewnić "Tygodnikowi" suwerenność, warunek rzetelnego i niezależnego dziennikarstwa. Przekaż swój datek:

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]