Reklama

Zakorzenienie

Zakorzenienie

08.05.2006
Czyta się kilka minut
Simone Weil wyjaśniała kiedyś, na czym polega różnica między złym a dobrym malarzem, między rzemieślnikiem a artystą. Zły malarz wpatruje się w twarz, którą ma namalować, widzi czoło, oczy, nos, policzki, usta, podbródek... Gdy przystępuje do pracy, zaczyna odwzorowywać poszczególne elementy, dbając, by podobieństwo między obliczem człowieka a obrazem na płótnie było jak największe. Natomiast dobry malarz tak długo wpatruje się w portretowaną twarz, aż ona zamieszka w nim.
A

Artysta jednoczy się z portretowanym, jakby stawał się człowiekiem, którego ma uwiecznić na płótnie. Nie maluje poszczególnych elementów. Nie myśli o pojedynczych pociągnięciach pędzla. Przelewa na płótno wizerunek, który w nim zamieszkał. Ręka zjednoczona z umysłem i sercem sama wykonuje ruchy. Dzięki temu mistrz, malując twarz, ukazuje serce i duszę człowieka.

Jezus zaprasza Cię dziś do mistrzowskiego sportretowania Jego Boskiego Oblicza w przestrzeni współczesnego świata. Będzie to możliwe, jeśli staniesz się latoroślą wszczepioną w krzew winny, to znaczy, jeśli Jezus będzie trwał w Tobie, a Ty w Nim. Zastanawiasz się, jak ten stan osiągnąć? Zauważ, że w mowie o krzewie winnym Chrystus dwukrotnie mówi o słowie. Najpierw stwierdza, że: "Wy już jesteście czyści dzięki słowu, które wypowiedziałem do was", a w dalszej części zapewnia: "Jeżeli we Mnie trwać...

2689

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]