Reklama

Zagraniczni goście Putina

w cyklu STRONA ŚWIATA
25.02.2022
Czyta się kilka minut
Premier Pakistanu i jeden z przywódców wojskowej junty rządzącej Sudanem złożyli oficjalne wizyty na Kremlu w dniu, gdy Rosja napadła zbrojnie na Ukrainę.
Premier Pakistanu Imran Chan z wizytą w Moskwie, 24 lutego 2022 r. Fot. Pool AFP/Associated Press/East News
G

Gość z Chartumu. Choć formalnym przywódcą wojskowej Rady Suwerennej, rządzącej Sudanem od zbrojnego przewrotu w 2019 r. pozostaje generał Abdel Fattah al-Burhan, „szarą eminencją” władz Chartumie jest młodszy od niego i niższy rangą generał Mohammed Hamdan „Hemedti” Degalo. To właśnie on zjechał do Moskwy z wizytą w środowy wieczór, w przeddzień rosyjskiej napaści na Ukrainę.

„Hemedti” dowodzi w Sudanie najlepszą jednostką wojskową, Siłami Szybkiego Reagowania. Jego żołnierze, podobnie jak ich dowódca, zyskali złowrogą sławę bezwzględnych okrutników podczas wojny w Darfurze, gdzie rządowe wojsko i wspierane przez nie arabskie milicje zbrojne pacyfikują powstanie miejscowych, afrykańskich ludów Fur, Messalit i Zaghawa, od wieków uskarżających się na prześladowania i dyskryminację. Śledczy z Międzynarodowego Trybunału Karnego z Hagi uważają „Hemedtiego” za...

8022

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Tak, chcę
czytać więcej »

Masz już konto? Zaloguj się

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]