Reklama

Pucz w Chartumie

Pucz w Chartumie

26.10.2021
Czyta się kilka minut
Wojskowi, którzy współrządzili od ponad dwóch lat Sudanem, dokonali zamachu stanu i przejęli całą władzę. Wojskowe przewroty, niegdyś plaga Afryki, zdarzają się coraz częściej.
Zamach stanu w Sudanie, 25 października 2021 r. Fot. AFP/East News
M

Mieszkańcy Chartumu przeczuwali, że wojsko może przejąć władzę, a w poniedziałkowy poranek wszystko stało się jasne. Na głównych ulicach, a przede wszystkim na mostach nad przepływającym przez miasto Nilem, pojawiły się wojskowe posterunki i patrole. Zawisła internetowa sieć, zamilkły telefony komórkowe, zamknięte zostało chartumskie lotnisko. W mieście rozeszły się plotki, że cywilny premier Abdallah Hamdok i wszyscy ministrowie koalicyjnego rządu zostali aresztowani. Państwowa telewizja, zamiast codziennego programu, zaczęła nadawać podniosłe, patriotyczne pieśni i pokazywać widoczki z Nilem.

Zamach

Przed południem stało się pewne, że przed świtem wojskowi zawitali niespodziewanie w domu premiera Hamdoka i zażądali, by udzielił oficjalnego poparcia dla puczu, jaki zamierzali przeprowadzić. Hamdok odmówił, więc osadzili go w areszcie domowym, a potem wywieźli w...

9325

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, trzymiesięczny lub roczny.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]