Reklama

Zachód słońca

Zachód słońca

06.02.2006
Czyta się kilka minut
Czas, który pozostał... Czym go wypełnić? Komu poświęcić? Sobie czy innym? Wykorzystać do maksimum, używając życia bez ograniczeń? Mocować się ze światem czy raczej pogodzić się z nim na dobre?.
Melvil Poupaud (Romain) i Jeanne Moreau (babka)
R

Romain jest młodym gejem, który dowiaduje się, że jest chory na raka i najprawdopodobniej niedługo umrze. Odmawia jednak poddania się chemioterapii, nie wierzy w żaden cud. Do choroby ma stosunek arogancki, ale kryją się pod tym rezygnacja i cicha rozpacz. Porzuca prestiżową pracę (jest wziętym fotografikiem mody), rozstaje się z kochankiem, o chorobie nie powiadamia nawet najbliższych. Jedynie babcia, która o życiu mówi już tylko w czasie przeszłym, stanie się powiernicą jego sekretu. W postać staruszki wciela się legendarna Jeanne Moreau, coraz bardziej zachrypnięta, z twarzą, na której tak wyraźnie odcisnęło się minione życie - tyleż bujne, co tragiczne.

François Ozon nakręcił bodaj najbardziej osobisty ze swych filmów. 38-letni reżyser dał się poznać dotychczas jako subtelny i przewrotny zarazem badacz zawiłości ludzkiej psyche ("Pod piaskiem", "Basen",...

6762

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]