Reklama

W ciemni

W ciemni

16.09.2019
Czyta się kilka minut
Bohaterowie Ozona reprezentują różne światopoglądy, ale prócz doznanych w dzieciństwie krzywd łączy ich potrzeba doprowadzenia przed sądy tych, którzy złamali prawo i czyjeś życie. Uczynkiem czy zaniedbaniem.
Davan Collin jako syn Alexandre’a w filmie „Dzięki Bogu” JEAN-CLAUDE MOIREAU / MAT. PRASOWE
D

Dzięki Bogu, sprawy te są już prze­dawnione”. Takie słowa wypowiedział podczas konferencji prasowej w 2016 r. Philippe Barbarin, arcybiskup Lyonu, zwierzchnik francuskiego Kościoła. Miał na myśli ks. Bernarda Preynata, oskarżanego o wieloletnie molestowanie chłopców, których mogły być nawet setki. To zdanie pada również w filmie François Ozona i stąd wziął się jego ironiczny tytuł. Nieintencjonalnie kardynał wyraził w ten sposób ulgę – że domniemany winowajca może dzisiaj spać spokojnie, a i on sam, obarczony zarzutem tuszowania przestępstw, uniknie odpowiedzialności. Co gorsza, kościelny dostojnik wmieszał w to wszystko jeszcze Boga, co uczyniło jego wypowiedź szczególnie dwuznaczną.

Francuski reżyser nie atakuje jednak religii jako takiej. Dramatyzuje na ekranie autentyczne zdarzenia, które w ciągu ostatnich miesięcy, czyli już po premierze filmu na festiwalu w Berlinie,...

7273

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »


ogłoszenie społeczne

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]