Reklama

Zabrakło Wilna

Zabrakło Wilna

25.09.2006
Czyta się kilka minut
Jestem pracownikiem naukowym Instytutu Stosunków Międzynarodowych i Dyplomacji Uniwersytetu Witolda Wielkiego w Kownie oraz Centrum Slawistyki im. Czesława Miłosza na tejże uczelni. Gościłem w Krakowie w dniach 13-16 września na konferencji Polskiej Akademii Umiejętności "Formy patriotyzmu w Europie Wschodniej: od XVI wieku do współczesności". Nie mogłem nie kupić nowego numeru "Tygodnika", gdzie czekała mnie miła niespodzianka - dodatek o Litwie ("TP" nr 38/06). Profesjonalnie przygotowane reportaże, rozmowy z najbardziej znanymi ludźmi (przy tym wielce zasłużonymi dla pojednania polsko-litewskiego). Wyobrażam sobie, ile pracy wszystko to kosztowało. Nie pamiętam, by ostatnio jeszcze jakiś polski tytuł zafundował czytelnikom taką lekturę - dlatego też chyba wiedza o Litwie, mimo aktywizacji współpracy na różnych szczeblach, jest w Polsce skromna (mniej niż minimalna jest też liczba mieszkańców Polski znających język litewski). Autorzy dodatku umiejętnie wprowadzają czytelników do najmniej znanych zakątków kraju nad Niemnem i Wilią. Zabrakło mi jednego tematu - Wilna, którego zaułki przechowują ślady nie tylko Mickiewicza i Słowackiego. Wilno regularnie gości jednak na łamach "TP". Mam nadzieję, że będzie tak nadal.
A

ANDRZEJ PUKSZTO (Wilno)

Ten materiał jest bezpłatny, bo Fundacja Tygodnika Powszechnego troszczy się o promowanie czytelnictwa i niezależnych mediów. Wspierając ją, pomagasz zapewnić "Tygodnikowi" suwerenność, warunek rzetelnego i niezależnego dziennikarstwa. Przekaż swój datek:

Dodaj komentarz

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Zaloguj się albo zarejestruj aby dodać komentarz

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]