Reklama

Za późno na przyspieszenie

Za późno na przyspieszenie

14.12.2010
Czyta się kilka minut
Czy wiosną, pół roku przed konstytucyjnym terminem, odbędą się przyspieszone wybory? Pierwsza grupa argumentów za takim rozwiązaniem odwołuje się do interesów całego kraju: wybory na wiosnę pozwoliłyby wyłonionemu w ich wyniku rządowi przygotować budżet na kolejny rok.
T

Ten argument jest powtarzany od kilkunastu lat - tym razem szalę miałaby przeważyć perspektywa polskiej prezydencji w Unii, która zaczyna się w połowie roku. Wybory w jej trakcie są kłopotliwe, zaś ewentualne fluktacje polityczne mogą być zabójcze dla szansy na realizację naszych celów strategicznych - pokazał to przypadek czeskiej prezydencji, w trakcie której doszło do zmiany premiera.

Strategicznym kwestiom towarzyszą jednak spekulacje o roli przyspieszonych wyborów w partyjnej taktyce: miałyby zmniejszyć ryzyko, jakim dla dwóch największych partii są nowe polityczne inicjatywy - Ruch Poparcia Janusza Palikota i Polska Jest Najważniejsza Joanny Kluzik-Rostkowskiej. Wyniki wyborów sejmikowych na Dolnym Śląsku są dla PO i PiS ostrzeżeniem. Inicjatywa z dobrym zapleczem ludzkim i organizacyjnym - a taką okazał się komitet Rafała Dutkiewicza - może je poważnie...

3133

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]