Reklama

Litania niewiary

Litania niewiary

03.08.2020
Czyta się kilka minut
Bohater tego filmu nie jest dostawcą markowej wiary i nadziei, bo – jak twierdzi – nie wierzy w „Boga, którego można w pełni wyjaśnić filozoficznymi wywodami”.
Na planie filmu dokumentalnego „xABo”. Gdańsk, czerwiec 2019 r. GRAŻYNA MAKARA / FUNDACJA TYGODNIKA POWSZECHNEGO
K

Ksiądz Adam Boniecki w filmie „xABo” Aleksandry Potoczek jest stale w drodze. Towarzyszą mu coraz to nowi ludzie – w pociągu, w poczekalni, na ulicy, w telefonie, w redakcji „Tygodnika Powszechnego”, w konfesjonale, w autobusie. Podchodzą i zadają pytania o zło, o Kościół, o wiarę i niewiarę, o cierpienie, o samobójstwo, o śmierć i miłość. Albo po prostu uśmiechają się i pozdrawiają. Niektórzy przypominają, że byli u niego u spowiedzi, i że to było dla nich ważne. Ale mówią to tak, jakby chodziło o przyjaźń.

Ma się wrażenie, że pytania zadawane bohaterowi tego filmu spotykają się z pytaniami, które on sam sobie zadaje. Jeśli to, co mówi, trafia tak mocno do młodych, to pewnie dlatego, że mimo przygarbionej sylwetki ksiądz Boniecki jest wewnętrznie młody – nie uciszył pytań, które dręczyły go w młodości.

BOGIEM SZAFUJE NIECHĘTNIE. W rozmowach, których...

8596

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Z dwóch alternatywnych sposobów spędzenia wolnego czasu red. Sobolewski przedłożył kino nad ofiarę eucharystyczną. Do czego ma święte prawo, ale niech nie prawi farmazonów, że jego niechodzenie do kościoła ma cokolwiek wspólnego z pandemią. "Litania niewiary". Hmm, na początku sądziłem, że tytuł jest przewrotny, ale chyba jednak nie. Tylko po cholerę wam jeszcze jakiś Bóg? Moglibyście Go zawstydzić swoją świętością. Brakuje jeszcze cudownego uzdrowienia. Nic takiego się nie zdarzyło, naprawdę? ;)

bym się zgodził i dodam w szerszym kontekście - coraz bardziej powszechne i wręcz masowe niechodzenie do kościoła oczywiście nie ma związku z pandemią, tylko z tegoż kościoła kompromitacją i szybko postępującą degrengoladą

@eddiepolo w piątek, 07.08.2020, 11:44. Nie, szerszy kontekst nie ma tu nic do rzeczy. Czytałem w latach 90. Wyborczą, a w niej recenzje red. Sobolewskiego, i stąd wiem, co budzi u niego religijno-sentymentalne uniesienia. No chyba że od tamtego czasu przeszedł duchową przemianę, a po niej kolejną, tyle że w odwrotnym kierunku. ;)

Pan nie kpi z duchowych przemian - wszak ponoć całe chrześcijaństwo istnieje tylko dlatego, że niejaki Szaweł takowej doznał po uderzeniu głową w twarde podłoże

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]