Reklama

Ładowanie...

Z ostatniego miejsca

01.10.2012
Czyta się kilka minut
Każdy, kto bierze udział w wyborach, powie, że nie ma większych przeciwników niż koleżanki i koledzy z listy, bo to z nimi się konkuruje. Chodzi o to, żeby szanse były w miarę równe i żeby wyborcy mieli wpływ na to, kogo wybierają. Z prof. Małgorzatą Fuszarą, ministrą ds. równości płci i przeciwdziałania dyskryminacji z „gabinetu cieni” Kongresu Kobiet rozmawia Anna Mateja
A

ANNA MATEJA: Premier podczas wrześniowego Kongresu Kobiet obiecał kobietom „suwak”. A to ci prezent!

MAŁGORZATA FUSZARA: Wyśmiać można wszystko, a mnie cieszy każde osiągnięcie.

To jednak paradoks: udział we władzy zależy od zgody mężczyzn.

Kto może zagwarantować zmianę w prawie, jeżeli nie premier – szef rządzącej partii, która ma najwięcej do powiedzenia w Sejmie? W projekcie ustawy parytetowej, napisanej wspólnie z prof. Eleonorą Zielińską, nie postulujemy zresztą, by kandydaci byli ułożeni naprzemiennie co do płci. Zależy nam, by kobieta znalazła się w każdej dwójce kandydatów.

W przeprowadzonych dokładnie rok temu wyborach parlamentarnych po raz pierwszy wprowadzono tzw. kwotę – na każdej liście wyborczej kobiety miały zajmować minimum 35 proc. miejsc. Dzięki temu rozwiązaniu 110 mandatów...

17497

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Masz już konto? Zaloguj się

Dostęp trzymiesięczny
90,00 zł

Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp roczny
260,00 zł

540 zł 280 zł taniej (od oferty "10 dni" na rok)
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp 10 dni
15,00 zł

Przez 10 dni (to nawet 3 kolejne wydania pisma) będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]