Reklama

Z odium „piątej kolumny”

Z odium „piątej kolumny”

09.08.2015
Czyta się kilka minut
Komitet Matek Żołnierzy to dziś największa organizacja kobiet w Rosji. Działaczki nie mają wątpliwości, że ich synowie walczą na wschodniej Ukrainie.
K

Komitet zaczął działalność jeszcze w czasach sowieckich, gdy Kreml prowadził wojnę w Afganistanie – utajnioną przed społeczeństwem. W awanturniczej interwencji, którą w grudniu 1979 r. nakazał Leonid Breżniew, poległo kilkanaście tysięcy sowieckich żołnierzy. Widząc rosnącą liczbę ofiar, matki poległych i okaleczonych zaczęły dochodzić prawdy o losach synów.

Potem, wiosną 1989 r., wojska opuściły wprawdzie Afganistan, ale schyłek państwa sowieckiego nadal obfitował w wojny z udziałem żołnierzy rosyjskich. W gruncie rzeczy w ciągu ostatniego ćwierćwiecza Rosja niemal nieustannie albo prowadziła jakieś wojny, albo uczestniczyła w nich pośrednio: dwie wojny czeczeńskie, konflikty na Kaukazie, wcześniej Naddniestrze, wojny w Gruzji, aż po obecną wojnę z Ukrainą. Wszystkie one sprawiały, że Komitet był i jest potrzebny – i nadal budzi emocje.

Polegli, zmarli,...

5838

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]