Reklama

Wyznania wiernego antyklerykała

Wyznania wiernego antyklerykała

25.01.2011
Czyta się kilka minut
Kościół w Polsce poniesie klęskę, jeżeli nadal obowiązywać w nim będzie anachroniczny model życia - efekt 45 lat w komunistycznej zamrażarce idei.
S

Swego czasu opowiadał mi o kulisach swojej pracy jeden z uczestników zespołu przygotowującego dokument o roli świeckich w polskim Kościele. Nad dokumentem pracowali wybitni świeccy eksperci, pod patronatem biskupa znanego jako promotor otwartości na laikat. Na jego biurko trafiały kolejne robocze wersje. Kiedy dowiedziałem się, że biskup mówi członkom zespołu na "ty", zapytałem, czy oni sami również w ten sposób zwracają się do niego. Mój rozmówca tylko się uśmiechnął, uznając to za żart. Wtedy zresztą faktycznie żartowałem.

Ale tę opowieść zapamiętałem, ponieważ doskonale oddaje rzeczywisty klimat społecznego życia w naszym Kościele. Za fasadą pięknie brzmiących deklaracji i oficjalnych opracowań cierpi ono na przypadłość, której na imię klerykalizm.

Przyznaję, że uważam się za antyklerykała. Ale słowo to do tego stopnia zaciemnione jest...

12295

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Masz już konto? Zaloguj się 

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Jeśli założysz bezpłatne konto, możesz za darmo czytać 3 płatne teksty miesięcznie. Wykup dostęp, by czytać bez limitu najnowsze wydanie i numery archiwalne od 2003 roku! 

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]