Reklama

Wyspa wolności

Wyspa wolności

23.10.2017
Czyta się kilka minut
E

Eseje, które składają się na tom „Lesbos”, to próba stworzenia niemożliwej historii lesbijskiej miłości. Niemożliwej, bo nawet tak wnikliwa i wyczulona na niuanse badaczka jak Renata Lis pozostaje bezradna wobec otchłani niepamięci i ignorancji (zazwyczaj podszytych wrogością i szowinizmem), w której giną wszelkie ślady homoseksualnych relacji kobiet. Na szczęście są wyjątki od tej reguły – Sofia Parnok, Anna Kowalska oraz Jeanette Winterson, bohaterki książki, poprzez swoją biografię i twórczość starały się odtworzyć szkic owej tradycji, której nigdy nie pozwolono się w pełni narodzić. Jej centralnym punktem, fantazmatyczną ojczyzną, od zawsze była wyspa Lesbos. Przez wieki stanowiła symbol nadziei dla odartych z własnej biografii kobiet, a dziś, oddalona jedynie o kilka kilometrów od brzegów Turcji, zamieniła się w bramę do lepszego świata dla setek tysięcy uchodźców. Lis nazywa ją „wyspą wolności”, miejmy nadzieję, że tym razem w pełni zasłuży na to miano. ©℗

Renata Lis, LESBOS, Sic!, Warszawa 2017

Ten materiał jest bezpłatny, bo Fundacja Tygodnika Powszechnego troszczy się o promowanie czytelnictwa i niezależnych mediów. Wspierając ją, pomagasz zapewnić "Tygodnikowi" suwerenność, warunek rzetelnego i niezależnego dziennikarstwa. Przekaż swój datek:

Autor artykułu

Krytyk literacki, stale współpracuje z Tygodnikiem Powszechnym. Redaktor literacki Conrad Festival, doktorant na Wydziale Polonistyki UJ. Prowadzi podkast literacki „Book’s not dead”.

Dodaj komentarz

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Zaloguj się albo zarejestruj aby dodać komentarz

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]