Reklama

Safona, patronka wolności

Safona, patronka wolności

19.09.2017
Czyta się kilka minut
Ojczyzna wielkiej poetki. Dziś – wyspa uchodźców. Safona pełni w tej książce rolę przewodniczki, a miejsce, w którym przed wiekami żyła, staje się w finale realnym celem podróży – tam właśnie kończy się wędrówka przez teksty.
R

Renata Lis, autorka świetnych książek o Flaubercie i Buninie, tym razem opowiada o literaturze, w której znalazł (nie zawsze do końca) odbicie temat zakazanej lub ignorowanej miłości kobiet. Szkice składające się na „Lesbos” tworzą konsekwentną i starannie skomponowaną całość, zespoloną nićmi czasami ledwie dostrzegalnymi. Safona, ikona miłości lesbijskiej, jest w niej cały czas obecna.

Pierwsza z bohaterek, rosyjska poetka Sofia Parnok (1885–1933), drugi ze swych zaledwie pięciu zbiorów poetyckich zatytułowała „Róże Pierii”. Pieria to kraina Muz; róże u Parnok – tłumaczy Renata Lis – „tak jak u Safo symbolizują poezję i ukochane kobiety”. Wśród ukochanych Sofii Parnok znalazła się Marina Cwietajewa, a ostatnią wielką miłością i adresatką ostatnich wierszy (przeczytamy je w aneksie do „Lesbos” w przekładzie Zbigniewa Dmitrocy) była Natalia Wiedieniejewa. Odsunięta na margines...

2777

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]