Reklama

Ładowanie...

Wyścig z naturą

17.07.2012
Czyta się kilka minut
Do niedawna jedyna polska winorośl rosła dziko na stodołach. Dziś spełniają się marzenia winiarzy.
Winnica tarasowa Wiktora Szpaka fot. Małgorzata Fugiel
W

W zajeździe na granicy Jasła zamówić ich nie sposób. Kelnerka rozkłada ręce. – Jak są Międzynarodowe Dni Wina, szef zamawia beaujolais – wyznaje. – A chyba lepiej, gdybyśmy podawali tutejsze?

W supermarkecie „Bogumił” też nie mają. – Z polskich jest tylko to zwykłe, jabłkowe – krzywi się ekspedientka. Też nie może zrozumieć, jak to jest, że w całym Jaśle, choć coraz głośniej o jego winnicach, nie da się kupić podkarpackiego wina.

Pierwszy wieczór w Jaśle trzeba będzie spędzić przy hiszpańskim tempranillo. Tymczasem wokół dojrzewają ronda, aurory, jutrzenki, regenty i inne szczepy, o których przeciętny amator wina w życiu nie słyszał.

OD DĘBICY PO PRZEMYŚL

– Wiele polskich regionów ma lepsze warunki dla winorośli niż Podkarpacie – przyznaje Roman Myśliwiec, pionier współczesnego polskiego winiarstwa. W swojej winnicy Golesz, której nazwę...

9103

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Masz już konto? Zaloguj się

Dostęp trzymiesięczny
69,90 zł

Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp roczny
199,90 zł

360 zł 160 zł taniej (od oferty 10/10 na rok)
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp 10/10
10,00 zł

Przez 10 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]