Reklama

Wyrazisty Rasmussen

Wyrazisty Rasmussen

07.04.2009
Czyta się kilka minut
NATO ma nowego sekretarza generalnego. Po raz pierwszy w historii sojuszu został nim były już premier Danii (kraju założycielskiego Sojuszu), Fogh Rasmussen. Jako szef rządu dał się on poznać jako polityk konsekwentnie broniący prawa do wolności wypowiedzi. Czy to w sprawie karykatur Mahometa, czy goszczenia przedstawicieli czeczeńskiego ruchu oporu, czy tolerowania działalności telewizji "Roj" (związanej z Partią Pracujących Kurdystanu) - Rasmussen nie bał się furii politycznego islamu, gróźb Rosji i nacisków Turcji.
J

Jakim będzie sekretarzem NATO? Na pewno mniej wyrazistym niż jako premier. Taka jest specyfika funkcji, łączącej bieżącą organizację prac Sojuszu z reprezentowaniem go na zewnątrz. Zanim zatem przejmie obowiązki (co nastąpi 1 sierpnia), będzie musiał mocno popracować nad zmianą swego wizerunku w świecie islamskim. Sprzeciw Turcji wobec kandydatury Duńczyka był dyplomatycznym symbolem tego, co będzie go czekać, gdy uda się w jednej ze swoich - zapewne pierwszych - wizyt do Afganistanu czy Pakistanu.

Dla NATO wybór Rasmussena wpisuje się w logikę przemian zachodzących w tej instytucji. Duńczyk jest przedstawicielem tzw. nowego atlantycyzmu: nurtu reprezentowanego dziś także przez Wielką Brytanię czy Holandię i cieszącego się poważaniem w USA, bez względu na barwy rządzącej administracji. Nurt ten opowiada się za bliską współpracą euroatlantycką w ramach NATO, w...

1093

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]