Reklama

Ładowanie...

Wyrazisty Rasmussen

07.04.2009
Czyta się kilka minut
NATO ma nowego sekretarza generalnego. Po raz pierwszy w historii sojuszu został nim były już premier Danii (kraju założycielskiego Sojuszu), Fogh Rasmussen. Jako szef rządu dał się on poznać jako polityk konsekwentnie broniący prawa do wolności wypowiedzi. Czy to w sprawie karykatur Mahometa, czy goszczenia przedstawicieli czeczeńskiego ruchu oporu, czy tolerowania działalności telewizji "Roj" (związanej z Partią Pracujących Kurdystanu) - Rasmussen nie bał się furii politycznego islamu, gróźb Rosji i nacisków Turcji.
J

Jakim będzie sekretarzem NATO? Na pewno mniej wyrazistym niż jako premier. Taka jest specyfika funkcji, łączącej bieżącą organizację prac Sojuszu z reprezentowaniem go na zewnątrz. Zanim zatem przejmie obowiązki (co nastąpi 1 sierpnia), będzie musiał mocno popracować nad zmianą swego wizerunku w świecie islamskim. Sprzeciw Turcji wobec kandydatury Duńczyka był dyplomatycznym symbolem tego, co będzie go czekać, gdy uda się w jednej ze swoich - zapewne pierwszych - wizyt do Afganistanu czy Pakistanu.

Dla NATO wybór Rasmussena wpisuje się w logikę przemian zachodzących w tej instytucji. Duńczyk jest przedstawicielem tzw. nowego atlantycyzmu: nurtu reprezentowanego dziś także przez Wielką Brytanię czy Holandię i cieszącego się poważaniem w USA, bez względu na barwy rządzącej administracji. Nurt ten opowiada się za bliską współpracą euroatlantycką w ramach NATO, w...

1093

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Masz już konto? Zaloguj się

Dostęp trzymiesięczny
69,90 zł

Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Tygodnik espresso
10,00 zł

Przez 10 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. Kup Tygodnik espresso i zacznij dzień od spokoju.

Dostęp roczny
199,90 zł

298,80 zł 99 zł taniej 
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum.

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]