Reklama

Wyprzedaż znaków

Wyprzedaż znaków

02.05.2013
Czyta się kilka minut
Poprzedni tom wierszy Marcina Barana „Gnijąca wisienka i inne wcielenia” ukazał się w 2003 roku. Najnowszy zbiór poety „Niemal całkowita utrata płynności” jest dosyć obszerny, wielowątkowy i wielojęzykowy.
W

Wyraźne są w nim akcenty znane z wcześniejszych książek: zmysłowo-erotyczne doznawanie świata, religijność przeżywana folklorystycznie, refleksje pożądającego podmiotu, popkulturowe dekoracje. Co znamienne, w wierszach Barana zmysłowe uroki świata wzmagają niepokój podmiotu i przypominają o śmierci, która także jest dostępna zmysłowo. Tak więc niemal ekstatyczne wyznania zachwytu nad pięknem świata są także wyrazem udręki podmiotu – im więcej pożądania, tym więcej nicości, im więcej obrazów pięknego ciała, tym więcej cmentarnego piachu i popiołu.
Dosłowność anatomicznego języka i naturalistycznie pokazywana cielesność w wierszach Barana to jednak przede wszystkim oznaki utraty wiary w metafizyczno-kojącą pieśń o świecie przypadku, nicości i braku. Wyznania o doświadczaniu przerażającej materialności (wulgarnej, obscenicznej, ale czasem także idealistycznie przedstawionej w archaizującej stylizacji) rzucają także snop światła na sam podmiot, który w tych fragmentach zdaje się rozstawać ze swoją młodością. Eksponuje on obrzydzenie własnym ciałem, gromadzi wiedzę o obcości i zaniku tego, co piękne, opowiada o przemijaniu. Wiersz Barana jest nieco elegijnie sentymentalny w tych zakresach, a jego podmiot zdradza się z intymistyczną wrażliwością.
Bohaterowie tego zbioru są jednak na tyle różni, że intymistyczna gramatyka często ginie (na szczęście) w gotowych formułach popowej świadomości, sama stając się jedną z nich. Każdy z podmiotów „Całkowitej utraty płynności” wprowadza swój język i kontekst i w ramach tego kontekstu ustalać trzeba znaczenie ich wypowiedzi. Stąd bierze się wrażenie wielowątkowości i wielojęzykowości, rozgadania i nerwowości, choć tak naprawdę Baran jest tradycyjnie metafizycznym poetą, to znaczy podobnie jak angielskich poetów XVII wieku interesuje go czas, przemijanie i niespełnione obietnice na wieczność. Można więc powiedzieć, że to przede wszystkim na polifonii głosów i światów zbudowana jest ta książka. W tym sensie stanowi ona coś w rodzaju wyprzedaży tradycyjnych znaków poezji. Baran byłby tu kimś, kto odmierza słabnący puls liryce powagi i egzystencjalnego smutku.  

Marcin Baran „Niemal całkowita utrata płynności”, Wydawnictwo EMG, Kraków 2012

ANNA KAŁUŻA (ur. 1977) jest krytyczką literacką, pracownicą Zakładu Literatury Współczesnej Uniwersytetu Śląskiego, autorką m.in. książek „Wola odróżnienia. O modernistycznej poezji Jarosława Marka Rymkiewicza, Julii Hartwig, Witolda Wirpszy i Krystyny Miłobędzkiej” oraz „Bumerang. Szkice o polskiej poezji przełomu XX i XXI wieku”.

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]