Reklama

Ładowanie...

Wypłaty w naturze

Wypłaty w naturze

05.09.2017
Czyta się kilka minut
Polska już kilkadziesiąt lat temu ratyfikowała konwencję nr 95 Międzynarodowej Organizacji Pracy, z której wynika, że wynagrodzenie pracownikom należy płacić wyłącznie w pieniądzach. Ale niektórych przedsiębiorców jej zapisy najwyraźniej nie dotyczą.
O

Od marca pracownicy huty szkła w Zawierciu nie dostają pensji. W zakładzie zalegają kryształy, więc uznano, że robotnicy mogą je zabrać, sprzedać i tak zarobić na życie. Kłopoty zaczęły się w 2009 r., kiedy huta została sprywatyzowana. W 2015 r. powstała spółka, którą założył lokalny radny, Jarosław Chłosta. W ubiegłym tygodniu pracownicy ogłosili protest. Dla Chłosty, niewypłacającego pracownikom pensji, był to jedynie „happening polityczny”, bo uczestniczyli w nim działacze partii Razem. Inna zawierciańska radna, reprezentująca PiS Małgorzata Benc mówiła, że współodpowiedzialni są także pracownicy, bo „mogli nie przychodzić do tej pracy i nie dawać się wykorzystywać przełożonym”. Jeśli dodamy, że radna Benc zasiada w zarządzie lokalnej Solidarności, mamy obraz tego, co tak naprawdę o problemach pracowników myśli partia z socjalnymi hasłami na sztandarach.

W polityce na zawierciańskim zamieszaniu korzysta partia Razem, która przekonuje, że jest jedynym ugrupowaniem „zainteresowanym prawami pracowników”. A zatrudnieni w hucie nadal negocjują, żądając wypłaty zaległych pensji. ©℗

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]