Reklama

Wypłaty w naturze

Wypłaty w naturze

05.09.2017
Czyta się kilka minut
Polska już kilkadziesiąt lat temu ratyfikowała konwencję nr 95 Międzynarodowej Organizacji Pracy, z której wynika, że wynagrodzenie pracownikom należy płacić wyłącznie w pieniądzach. Ale niektórych przedsiębiorców jej zapisy najwyraźniej nie dotyczą.
O

Od marca pracownicy huty szkła w Zawierciu nie dostają pensji. W zakładzie zalegają kryształy, więc uznano, że robotnicy mogą je zabrać, sprzedać i tak zarobić na życie. Kłopoty zaczęły się w 2009 r., kiedy huta została sprywatyzowana. W 2015 r. powstała spółka, którą założył lokalny radny, Jarosław Chłosta. W ubiegłym tygodniu pracownicy ogłosili protest. Dla Chłosty, niewypłacającego pracownikom pensji, był to jedynie „happening polityczny”, bo uczestniczyli w nim działacze partii Razem. Inna zawierciańska radna, reprezentująca PiS Małgorzata Benc mówiła, że współodpowiedzialni są także pracownicy, bo „mogli nie przychodzić do tej pracy i nie dawać się wykorzystywać przełożonym”. Jeśli dodamy, że radna Benc zasiada w zarządzie lokalnej Solidarności, mamy obraz tego, co tak naprawdę o problemach pracowników myśli partia z socjalnymi hasłami na sztandarach.

W polityce na zawierciańskim zamieszaniu korzysta partia Razem, która przekonuje, że jest jedynym ugrupowaniem „zainteresowanym prawami pracowników”. A zatrudnieni w hucie nadal negocjują, żądając wypłaty zaległych pensji. ©℗

Ten materiał jest bezpłatny, bo Fundacja Tygodnika Powszechnego troszczy się o promowanie czytelnictwa i niezależnych mediów. Wspierając ją, pomagasz zapewnić "Tygodnikowi" suwerenność, warunek rzetelnego i niezależnego dziennikarstwa. Przekaż swój datek:

Dodaj komentarz

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Zaloguj się albo zarejestruj aby dodać komentarz

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]