Szanowny Użytkowniku,

25 maja 2018 roku zaczyna obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (określane jako „RODO”, „ORODO”, „GDPR” lub „Ogólne Rozporządzenie o Ochronie Danych”). W związku z tym informujemy, że wprowadziliśmy zmiany w Regulaminie Serwisu i Polityce Prywatności. Prosimy o poświęcenie kilku minut, aby się z nimi zapoznać. Możliwe jest to tutaj.

Rozumiem

Reklama

Wydanie specjalne "Polska Żydowska"

Joanna Kulmowa nie żyje

Joanna Kulmowa nie żyje

18.06.2018
Czyta się kilka minut
„Nie pozwolimy, aby z błota wychylały się żaby ze swoim obrzydliwym rechotem” – oświadczył w marcu 1955 r. Roman Werfel, i zacytował opublikowany w „Szpilkach” wiersz Joanny Kulmowej „Pozytywni” – „satyrę na tuczących się cytrusami dygnitarzy”.
GRAŻYNA MAKARA
O

Odtąd Kulmowa jest na cenzurowanym. Zaczyna pisać wiersze dla dzieci. Po sześciu latach wyjeżdża z Warszawy do Strumian w Puszczy Goleniowskiej. Tam wydaje „Co piszczy w trawie”. A później jeszcze 51 tomików i 12 książek prozatorskich. Pisze także 18 dramatów teatralnych i 24 teksty dla teatrów lalkowych. Po powrocie do Warszawy zostaje prezesem Stowarzyszenia Pisarzy Polskich. Wreszcie zakłada blog poetycki. Jeden z ostatnich wpisów z 30 grudnia 2014: „Gdy rodzimy się poetami / fale ciszy płyną nad nami: / cichnie świat poetom łaskawy / czułością drzew i trawy / przejrzystością mrukliwych potoków / milczeniem obłoku / żeby niesłyszalnie płynął czas /obietnicą słów / która jest w nas”. Joanna Kulmowa zmarła w niedzielę, 17 czerwca. Miała 90 lat.©℗

Polecamy: Kalina Błażejowska z wizytą u Joanny Kulmowej: Jak nie kochać starości

Czytasz ten tekst bezpłatnie, bo Fundacja Tygodnika Powszechnego troszczy się o promowanie czytelnictwa i niezależnych mediów. Wspierając ją, pomagasz zapewnić "Tygodnikowi" suwerenność, warunek rzetelnego i niezależnego dziennikarstwa. Przekaż swój datek:

Dodaj komentarz

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Zaloguj się albo zarejestruj aby dodać komentarz

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]