Reklama

Ładowanie...

Wykluczeni

16.02.2003
Czyta się kilka minut
I

Izrael, podobnie zresztą jak wszystkie starożytne społeczności, nie znajdował innego sposobu na trąd, jak wyrzucenie zarażonego poza wspólnotę. Takie postępowanie zostało zatem nakazane przez Prawo Mojżeszowe. Trąd zarażał, był nieuleczalny, a więc dla ratowania pozostałych trzeba było jednostkę wyrzucić poza nawias, oddzielić od zdrowej reszty. To była jedyna możliwość uchronienia życia społeczności. Gdyby trędowaty mieszkał dalej w swoim domu, narażałby wszystkich. Dzisiaj na szczęście trąd już nie jest aż takim strasznym wyrokiem, choć ciągle istnieje, chorzy na trąd nie są już „trędowaci” - istnieją inne możliwości radzenia sobie z tą chorobą. Jednak w naszej świadomości pojęcie „trąd” nadal funkcjonuje jako synonim bezpowrotnego odrzuceniaprzez społeczność. Mówimy, że ktoś jest „trędowaty” i wiadomo, o co chodzi.

Jezus uzdrawia trędowatego, a więc nie tylko ofiaruje mu...

2387

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Masz już konto? Zaloguj się

Dostęp trzymiesięczny
69,90 zł

Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp roczny
199,90 zł

360 zł 160 zł taniej 
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp 10/10
10,00 zł

Przez 10 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]