Ameryka wybiera prezydenta

Fot. EVA MARIE UZCATEGUI / AFP / EAST NEWS
Serwis specjalny

Ameryka wybiera prezydenta

Jaki będzie wynik toczącej się w Stanach Zjednoczonych kampanii: Joe Biden zachowa urząd czy do Białego Domu wróci Donald Trump? I co obie z tych możliwości oznaczają dla USA, świata oraz bezpieczeństwa Polski i jej relacji z sojusznikiem? 
W serwisie specjalnym relacjonujemy przebieg starcia kandydatów, komentujemy bieżące wydarzenia i wyjaśniamy, o co chodzi w wielkiej polityce za oceanem. 

Kampania: Biden vs. Trump

Nikki Haley, najbardziej wytrwała rywalka Trumpa, zaliczała porażkę za porażką. Ale jej dotychczasowy udział w prawyborach republikańskich jest przestrogą dla byłego prezydenta: w niektórych stanach poparło ją ok. 40 procent republikańskich wyborców.
Polityka migracyjna stała się zakładnikiem kampanii w walce o Biały Dom. Szybkiego rozwiązania kryzysu na granicy z Meksykiem nie będzie.
Dziś problemy prawne Trumpa mobilizują jego elektorat, jednak im bliżej listopada, tym bardziej mogą mu one zaszkodzić. Już 25 marca ruszy pierwszy proces karny.

USA i reszta świata

PETER D. FEAVER, politolog, były urzędnik w Radzie Bezpieczeństwa Narodowego USA: To prawda, że Polacy dobrze dogadywali się z Trumpem, gdy był prezydentem. Jednak czy będą równie zadowoleni z jego działań podczas drugiej kadencji? Nie sądzę.
Justyna Gotkowska, wicedyrektorka Ośrodka Studiów Wschodnich: Dla Kremla NATO nigdy nie przestało być wrogiem numer jeden. To Zachód w pewnym momencie polubił wizję, że Rosja mu już nie zagraża.
Występując w dyskusji podczas prawyborów Partii Republikańskiej, były i być może przyszły prezydent USA otwarcie zakwestionował to, co przez 80 lat spinało Zachód.

Artykuły na ten temat