Reklama

Wybory daleko

26.01.2010
Czyta się kilka minut
Wybory prezydenckie w Chile śledziłem powodowany trochę sentymentem. Polityką mało się interesuję, tak się jednak złożyło, że byłem w Chile w 2005 r., miałem okazję rozmawiać z kilkoma politykami i duchownymi, i porównać sytuację ich i mojego kraju.
C

Chile, tak jak Polska, od 1989 r. wychodziło z dyktatury - tyle że my z komunistycznej, a oni z prawicowej. Wyjście z dyktatury, jak wiadomo, oznacza zmaganie się z kilkoma problemami naraz, wśród których zasadnicze znaczenie mają: bieda, rozregulowana gospodarka oraz rany przeszłości. Chile Pinocheta tym się różniło od Polski Jaruzelskiego, że miało kwitnącą gospodarkę i jawne bezrobocie - bo efekty cudu gospodarczego konsumowała stosunkowo mała część społeczeństwa. Państwo budowało dobre drogi, piękne miasta i przyciągało zagranicznych inwestorów, ale różnice między najbogatszymi a najbiedniejszymi rosły w szybkim tempie. Pod koniec rządów Pinocheta w biedzie żyło ponad 40 procent społeczeństwa.

Nic dziwnego, że po upadku dyktatora władzę przejęła krytykująca go centrolewica: koalicja socjalistów i chadeków. Utrzymała się ona u steru przez - bagatela -...

3825

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Tak, chcę
czytać więcej »

Masz już konto? Zaloguj się

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]