Reklama

Awers i rewers

Awers i rewers

10.04.2005
Czyta się kilka minut
1 stycznia 2002 r., wraz z urzeczywistnieniem się europejskiej Unii Gospodarczej i Monetarnej oraz wejściem do obiegu wspólnej waluty, pojawiły się także monety euro z wizerunkiem Jana Pawła II na rewersie. Nie tylko uświadomiło to, że Watykan jest uczestnikiem unii walutowej, ale było symbolicznym wyrazem patronatu Papieża nad ekonomiczną integracją państw i społeczeństw Unii Europejskiej.
O

Opublikowana w 1991 roku encyklika “Centesimus annus" oceniana jest jako najważniejszy głos Jana Pawła II w kwestiach ekonomicznych, wyrażający aprobatę dla systemu gospodarki wolnorynkowej. Bardziej skłonni do emfazy komentatorzy gotowi są interpretować ją jako “pobłogosławienie wolnego rynku" przez Papieża. Dla znawców czy choćby tylko pilnych odbiorców papieskiego nauczania, przesyconego obroną praw i wolności człowieka, nie może być zaskoczeniem afirmacja wolności i praw ekonomicznych. Jednak dla obserwatorów świadomych rezerwy i podejrzliwości Kościoła wobec liberalnego kapitalizmu oraz prób wypracowania własnej doktrynalnej “trzeciej drogi", wiodącej pomiędzy kapitalizmem a socjalizmem (zwłaszcza za pontyfikatów Jana XXIII i Pawła VI), deklaracje Jana Pawła II mogły się wydać przełomowe.

Karol Wojtyła zaznał destrukcyjnych skutków antykapitalistycznej...

4190

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]