Reklama

Wszystkie grzechy Franciszka

Wszystkie grzechy Franciszka

13.12.2021
Czyta się kilka minut
G

Grzechy cielesne nie są najcięższe – powiedział papież podczas konferencji prasowej w samolocie, broniąc arcybiskupa Paryża Michela Aupetita, oskarżanego o romans sprzed lat. „Zresztą chodziło o drobne pieszczoty i masaże sekretarki” – dodał Franciszek.

O szczegółach biskupiej czułości mało kto dotąd wiedział (sam Aupetit przyznał się tylko do „niezręcznych gestów”, które zostały źle zrozumiane, choć „nie miały miłosnego podtekstu”). I nie sekretarka była ich obiektem – ona jedynie przez pomyłkę dostała maila adresowanego do innej kobiety, tak więc słowa papieża boleśnie ją dotknęły.

A co z grzechami ciężkimi? W oparciu o tę i wcześniejsze wypowiedzi Franciszka można by już ułożyć ich nową listę. Byłyby na niej: klerykalizm, arogancja, surowość, „anielska pycha ludzi przekonanych o swej doskonałości” oraz plotkowanie. Ale chyba nie w samolocie.©℗

Ten materiał jest bezpłatny, bo Fundacja Tygodnika Powszechnego troszczy się o promowanie czytelnictwa i niezależnych mediów. Wspierając ją, pomagasz zapewnić "Tygodnikowi" suwerenność, warunek rzetelnego i niezależnego dziennikarstwa. Przekaż swój datek:

Autor artykułu

Dziennikarz i fotoedytor „Tygodnika Powszechnego”. Absolwent teatrologii UJ, studiował też historię i kulturę Włoch w ramach stypendium przyznanego przez konsorcjum ICoN zrzeszające kilka...

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]