Reklama

Wśród żyjących

Wśród żyjących

09.04.2017
Czyta się kilka minut
Nasze ziemskie zmartwychwstania, o których jako o „zmartwychwstaniach” można mówić tylko w kategoriach analogii, mają w sobie odblask Wielkanocy.
Pieter Bruegel Starszy „Góra Kalwaria” (fragment), 1654 r. Fot. Luisa Ricciarini / LEEMAGE / GETTY IMAGES
O

Odkupienie. Powracające co roku pytanie, co właściwie znaczy to słowo. W kościele słuchamy opisu ostatnich dni życia Jezusa, Jego męki i śmierci na krzyżu. Klimat liturgii Wielkiego Tygodnia, pieśni i nabożeństw pasyjnych, czasem, z inicjatywy gorliwych duszpasterzy, jeszcze „Pasja” Mela Gibsona – zderzają się z pytaniem, kim jest Dobry Bóg, który dla zgładzenia ludzkich grzechów wymagał tego strasznego „zadośćuczynienia”: męki i śmierci Syna?

Czy naprawdę, żeby Go przebłagać, trzeba było krwawej ofiary?

Może jednak ta interpretacja, w duchu „oko za oko, ząb za ząb”, jak i obraz kozła ofiarnego, na którego wkładano grzechy wspólnoty i wypędzano za obóz, na pustynię; może ta legalistyczna doktryna, domagająca się adekwatnej kary za zły czyn (adekwatną dla obrażonego Boga mogła być tylko ofiara z życia Bożego Syna), nie są dobrym wyjaśnieniem? Co znaczą...

6384

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]