Reklama

Wspólnota samotnych

Wspólnota samotnych

17.07.2005
Czyta się kilka minut
Przed laty, gdy pytał, za kogo uważają Go ludzie, powiedziano Mu, że niektórzy uważają Go za Eliasza (Mt 16, 14). Przy zejściu z góry Tabor nawet najbliżsi uczniowie stawiali Mu szczegółowe pytania dotyczące przyjścia Eliasza (Mt 17, 10). Ten sam motyw powrócił w godzinie konania. Logika najbliższych obserwatorów nie mogła pogodzić się z faktem, że wśród nich mógł przebywać ktoś znacznie większy niż Eliasz. Zostali przeto do końca niewolnikami własnych skojarzeń i powierzchownych odniesień. Wychodzący daleko poza tę logikę Chrystus pozostał dramatycznie niezrozumiany.
I

Istnieją prawdy, które tak szokują ludzką logikę, że ich obrońcy będą w swym środowisku czuć się niezrozumiani i samotni. Nie trzeba wtedy popadać w przygnębienie. Ten typ samotności jednoczy najgłębiej z konającym Chrystusem. Trzeba umieć dostrzec tę głęboką więź, która zespala nas z odrzuconym, niezrozumianym Chrystusem ze wzgórza Golgoty. Więź dzielonego solidarnie cierpienia okazuje się ostatecznie silniejsza od wspólnoty zrozumienia na ludzką tylko miarę.

497

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]