Reklama

Ładowanie...

Wspólna przestrzeń

05.12.2004
Czyta się kilka minut
O różnych ludziach mądrych, zacnych, interesujących i o tym, jak czasy swoje urabiali - tę książkę zarekomendowała już przed tygodniem Józefa Hennelowa, pisząc jak najsłuszniej, że jej lektura - zwłaszcza dzisiaj! - przynosi nie tylko pożytek, ale i rodzaj ulgi. Wprowadza bowiem w świat wolny od negatywnych emocji, pokazując ludzi, których autor podziwia, którym jest wdzięczny i którym wdzięczność należy się także od nas.
D

Dodałbym rzecz ważną: w tej galerii spotykają się nie tylko żywi i umarli, ale też przedstawiciele odmiennych formacji duchowych czy intelektualnych. Tadeusz Kotarbiński, Maria Ossowska - i Jerzy Turowicz. Jan Józef Lipski, Jan Strzelecki, Jacek Kuroń - i ks. Józef Tischner. A także Czesław Miłosz, Antoni Słonimski, Barbara Skarga, Ija Lazari-Pawłowska, Paweł Beylin...

“Wychowany w chrześcijańskiej tradycji, odrzucił całkowicie jej metafizyczną (ale nie moralną) treść" - pisze Kołakowski o Kotarbińskim, wyznawcy “etyki niezależnej". I dalej: “Skrystalizowało się w nim jakby to wszystko, co w dziejach Polaków najlepsze: rycerskość, odwaga, wielkoduszność, nieobecność mściwości i małostkowości, przywiązanie do kultury narodowej bez szowinizmu i megalomanii". W tekście “Na grób Marii Ossowskiej" czytamy o autorce “Ethosu rycerskiego": “Tak żyła, jak gdyby - co...

4345

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Masz już konto? Zaloguj się

Dostęp trzymiesięczny
69,90 zł

Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp roczny
199,90 zł

360 zł 160 zł taniej 
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp 10/10
10,00 zł

Przez 10 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]