Reklama

Współcześni Kumanowie

Współcześni Kumanowie

07.08.2006
Czyta się kilka minut
Nie bardzo wiemy, co zrobić ze spuścizną Papieża-Polaka. Odruchowo kupujemy opasłe tomy wydanych przez niego dokumentów i... onieśmieleni odstawiamy na półkę. Chętniej sięgamy po zwięzłe wprowadzenia do jego nauczania. Ukazało się już ich kilka. Ostatnio - niewielka książeczka "Zawierzyć Prawdzie o. Jana Andrzeja Kłoczowskiego.
J

Jest to zbiór homilii wygłoszonych przez o. Kłoczowskiego podczas niedzielnych "dwunastek" w dominikańskim kościele w Krakowie, niedługo po śmierci Papieża (między 17 kwietnia a 25 września 2005 r.). Były one rok temu publikowane na łamach "Tygodnika", o czym wydawca książki - Wydawnictwo Literackie - zapomniał poinformować. Zebrane w całość pozwalają jakby jednym rzutem oka zorientować się w głównych ideach poprzedniego pontyfikatu, o wadze którego nikogo przekonywać nie trzeba.

Hasło "zbiór homilii" to nie najlepsza rekomendacja; zwykle takie pozycje kojarzą się ze schematyzmem, pouczeniami, ckliwymi przykładami z życia, moralizatorstwem. W tym jednak przypadku gatunek literacki stanowi o sile i wartości książki. Nie tylko dlatego, że autor jest wybitnym kaznodzieją. Znaczenie ma również to, że jako dominikanin przynależy do szczególnej tradycji...

9482

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]