Ładowanie...
World Press Photo: Przyroda, pandemia i my
World Press Photo: Przyroda, pandemia i my
Na kilka tygodni przed oficjalnym ogłoszeniem werdyktu fundacja World Press Photo podgrzewa emocje fotograficznego świata, publikując nazwiska nominowanych do nagrody. WPP od lat stawia sobie zadanie pokazania tego, co najbardziej bolesne – tragedii ludzi i wyniszczania przyrody; cierpień, którym często grozi zapomnienie. W tym roku nie mogło zabraknąć tematów związanych z pandemią COVID-19 – wystarczy tu wspomnieć zdjęcie majestatycznego lwa morskiego, zaciekawionego unoszącą się obok niego maseczką. Autorem tej fotografii jest Ralph Pace – nominacja w kategorii „środowisko naturalne”.
Zwraca uwagę też utrzymany w klasycznej, czarno-białej formie, bardzo oszczędny w środkach fotoreportaż greckiego fotografa Angelosa Tzortzinisa. To materiał zrealizowany w obozach dla uchodźców na Lesbos i Samos. W panoramicznych kadrach opisuje trud ludzi wygnanych z własnych domów, którzy poprzez sport, rozrywkę, modlitwę próbują odnaleźć odrobinę normalności. Ta historia zyskała nominację w kategorii projektów długoterminowych.
W tej samej kategorii za fotoreportaż „Reborn” nominację uzyskała polska fotografka Karolina Jonderko. Tak pisze o swoim projekcie: „Małe dzieci budzą w dorosłych silne emocje. Z troską i delikatnością opiekujemy się nimi, kochamy je. Zaskakująco, również wtedy, gdy nie są one prawdziwe. Chciałam się dowiedzieć dlaczego”. Realistyczne lalki do złudzenia przypominają prawdziwe noworodki – droższe modele wyposażone są w elektroniczne systemy imitujące bicie serca czy ssanie kciuka. Nawet ich zakup wiąże się z przyznaniem certyfikatu przypominającego akt urodzenia – z datą urodzenia, wagą. Kupują je kolekcjonerzy, bywają wykorzystywane jako pomoc dydaktyczna w szkołach położniczych. Nieoceniona jednak okazała się ich moc terapeutyczna. Fotografka z czułością przygląda się matkom, które z jakichś powodów nie mogą mieć dziecka, ale ich instynkt macierzyński jest tak silny, że ukojenie znaleźć mogą jedynie w opiece nad niemal doskonałą imitacją. Jest coś poruszającego w tych fotografiach – w bezradności, w potrzebie dawania miłości i poczucia bezpieczeństwa. Jest jednak w nich także coś przerażającego – czy grożąca zachodnim społeczeństwom katastrofa demograficzna przynieść może ogromne zapotrzebowanie na „sztuczne dzieci”, a ich obecność na naszych podwórkach i placach zabaw stanie się powszechnym widokiem?
Pośród nominowanych znalazło się jeszcze dwoje Polaków: Natalia Kepesz w kategorii „Portret – historie” za reportaż z letnich wojskowych obozów dla młodzieży oraz Tomasz Markowski w kategorii „Sport – zdjęcie pojedyncze”. Udało mu się uchwycić moment, w którym dochodzi do zderzenia pomiędzy Dylanem Groenewegenem a Fabio Jakobsenem podczas pierwszego etapu Tour de Pologne, w Katowicach, 5 sierpnia 2020 r.
Zwycięzców konkursu poznamy 15 kwietnia 2021 roku.
Autor artykułu

Napisz do nas
Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.
Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!
© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]