Reklama

Ładowanie...

World Press Photo: Przyroda, pandemia i my

World Press Photo: Przyroda, pandemia i my

10.03.2021
Czyta się kilka minut
Znamy nazwiska nominowanych do tegorocznej edycji nagrody. W tym gronie znalazło się aż troje fotografów z Polski.
Fot. Ralph Pace – nominacja w kategorii „środowisko naturalne”
N

Na kilka tygodni przed oficjalnym ogłoszeniem werdyktu fundacja World Press Photo podgrzewa emocje fotograficznego świata, publikując nazwiska nominowanych do nagrody. WPP od lat stawia sobie zadanie pokazania tego, co najbardziej bolesne – tragedii ludzi i wyniszczania przyrody; cierpień, którym często grozi zapomnienie. W tym roku nie mogło zabraknąć tematów związanych z pandemią COVID-19 – wystarczy tu wspomnieć zdjęcie majestatycznego lwa morskiego, zaciekawionego unoszącą się obok niego maseczką. Autorem tej fotografii jest Ralph Pace – nominacja w kategorii „środowisko naturalne”. 

Zwraca uwagę też utrzymany w klasycznej, czarno-białej formie, bardzo oszczędny w środkach fotoreportaż greckiego fotografa Angelosa Tzortzinisa. To materiał zrealizowany w obozach dla uchodźców na Lesbos i Samos. W panoramicznych kadrach opisuje trud ludzi wygnanych z własnych domów, którzy poprzez sport, rozrywkę, modlitwę próbują odnaleźć odrobinę normalności. Ta historia zyskała nominację w kategorii projektów długoterminowych. 

W tej samej kategorii za fotoreportaż „Reborn” nominację uzyskała polska fotografka Karolina Jonderko. Tak pisze o swoim projekcie: „Małe dzieci budzą w dorosłych silne emocje. Z troską i delikatnością opiekujemy się nimi, kochamy je. Zaskakująco, również wtedy, gdy nie są one prawdziwe. Chciałam się dowiedzieć dlaczego”. Realistyczne lalki do złudzenia przypominają prawdziwe noworodki – droższe modele wyposażone są w elektroniczne systemy imitujące bicie serca czy ssanie kciuka. Nawet ich zakup wiąże się z przyznaniem certyfikatu przypominającego akt urodzenia – z datą urodzenia, wagą. Kupują je kolekcjonerzy, bywają wykorzystywane jako pomoc dydaktyczna w szkołach położniczych. Nieoceniona jednak okazała się ich moc terapeutyczna. Fotografka z czułością przygląda się matkom, które z jakichś powodów nie mogą mieć dziecka, ale ich instynkt macierzyński jest tak silny, że ukojenie znaleźć mogą jedynie w opiece nad niemal doskonałą imitacją. Jest coś poruszającego w tych fotografiach – w bezradności, w potrzebie dawania miłości i poczucia bezpieczeństwa. Jest jednak w nich także coś przerażającego – czy grożąca zachodnim społeczeństwom katastrofa demograficzna przynieść może ogromne zapotrzebowanie na „sztuczne dzieci”, a ich obecność na naszych podwórkach i placach zabaw stanie się powszechnym widokiem?


Fot. Karolina Jonderko

Pośród nominowanych znalazło się jeszcze dwoje Polaków: Natalia Kepesz w kategorii „Portret – historie” za reportaż z letnich wojskowych obozów dla młodzieży oraz Tomasz Markowski w kategorii „Sport – zdjęcie pojedyncze”. Udało mu się uchwycić moment, w którym dochodzi do zderzenia pomiędzy Dylanem Groenewegenem a Fabio Jakobsenem podczas pierwszego etapu Tour de Pologne, w Katowicach, 5 sierpnia 2020 r. 

Zwycięzców konkursu poznamy 15 kwietnia 2021 roku.

Autor artykułu

Fotoreporter i dziennikarz, fotoedytor „Tygodnika Powszechnego”. Absolwent filologii polskiej na Uniwersytecie Jagiellońskim. Jego prace publikowane były m.in w „Gazecie Wyborczej”, „Vogue...

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]