Reklama

Ładowanie...

World Press Photo: tak wygląda świat

World Press Photo: tak wygląda świat

25.02.2019
Czyta się kilka minut
Mimo milionów zdjęć umieszczanych w internecie przez miliony, dla świata fotografujących konkurs World Press Photo jest wciąż najważniejszym punktem odniesienia.
MATERIAŁY PRASOWE WORLD PRESS PHOTO
O

Od dwóch lat jury wcześniej ogłasza i udostępnia listę finalistów oraz ich zdjęcia. Kto zwycięży, dowiemy się podczas kwietniowej gali w Amsterdamie.

Aby wybrać sześć fotografii rywalizujących w kategorii „Zdjęcie roku”, jurorzy obejrzeli w tym roku prawie 79 tys. zdjęć, autorstwa niemal 5 tys. fotografów z całego świata.

Nowością jest nagroda za fotoreportaż: „World Press Photo Story of the Year”. Ma honorować reportaże o dużym znaczeniu dziennikarskim. Trzy nominowane w tej kategorii materiały to „The Lake Chad Crisis” Marco Gualazziniego (pokazuje kombinację konfliktu politycznego i wpływu człowieka na przyrodę w regionie jeziora Czad), „The Migrant Caravan” Pietera Ten Hoopena (opowieść o migrantach podążających przez Amerykę Łacińską do USA) i „Yemen Crisis” Lorenzo Tugnolego (o wojnie w Jemenie).

Na zdjęciu: nominacja w kategorii „Wydarzenia” – prezydenci Trump i Macron w Waszyngtonie (autor Brendan Smialowski z agencji AFP) . ©℗

Autor artykułu

Szefowa działu fotoedycji w „Tygodniku Powszechnym”. Fotografka i fotoedytorka. Absolwentka Zarządzania Kulturą Wydziału Zarządzania i Komunikacji Społecznej Uniwersytetu Jagiellońskiego. W...

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]