Reklama

Ładowanie...

Wolność to kierowanie się zasadami

Wolność to kierowanie się zasadami

23.09.2013
Czyta się kilka minut
Cerkiew robi wszystko, by świadczyć o wartościach, ale spotyka się ze stereotypem, że dąży do ograniczania praw człowieka. A przecież nie można interpretować praw człowieka jako praw przeciwstawnych chrześcijaństwu.
N

Nauczanie Cerkwi na temat rodziny można przyrównać do prawa o ruchu drogowym. Czy z tego powodu, że obowiązują zasady ruchu drogowego, za kierownicą tracimy wolność? Nic takiego! Zyskujemy bezpieczeństwo. Tak samo rodzice uczą dzieci prawidłowych wzorców, które pozwolą im na bezpieczne poruszanie się w świecie. W jaki więc sposób możemy obronić ideę rodziny i pokazać jej zalety? Znów przez analogię do ruchu drogowego. Współcześnie odbiera się zakaz rozwodów jako anachronizm i ograniczanie wolności. A przecież nauczanie Chrystusa ich nie uznaje. Czy wielokrotne wstępowanie w związki małżeńskie i wielokrotne rozwody to rzeczywiście wolność? Owszem, to wolność egoizmu. To odbieranie sobie bezpieczeństwa. Tak samo sprawa ma się z aborcją. Bo czy wolność polega na odbieraniu życia? Toż to wolność pirata drogowego. To przyzwolenie, by zabić w sobie rodzicielstwo, by wybrać własną samotną starość.
Tylko w rodzinie można odkryć potencjał miłości. Wszędzie, gdzie jej brakuje, pojawiają się dramaty i patologie. Chciałbym więc, by udało się wypracować wspólne stanowisko chrześcijan, dzięki któremu uda się pokazać społeczeństwu pozytywy naszej wizji rodziny.

O. MAKSIM OBUCHOW, przedstawiciel Rosyjskiego Kościoła Prawosławnego, przewodniczący Rosyjskiego Ruchu dla Życia i Obrony Wartości Rodziny.

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]