Reklama

Wojna w Europie (czas przyszły)

Wojna w Europie (czas przyszły)

31.03.2014
Czyta się kilka minut
To nie dzisiejsze doświadczenia i ideologiczne przesłanki określają możliwość wojny w Europie, ale polityka, jaką znamy od stuleci. Z jej nieprzewidywalnością, namiętnościami zbiorowymi i decyzjami, których skutki przerastają sprawców.
T

Tak zaczynał się tekst, który Bartłomiej Sienkiewicz, wówczas publicysta „Tygodnika Powszechnego”, a dziś szef MSW w rządzie Donalda Tuska, opublikował na tych łamach przed pięcioma laty.
Punktem wyjścia rozważań Sienkiewicza był przewijający się w setkach przemówień polityków europejskich motyw Europy jako kontynentu bez wojen. Problem w tym, że lata pokoju, które minęły od zakończenia II wojny światowej, były doświadczeniem zaledwie dwóch pokoleń, a obecna Europa liberalnych demokracji ma za sobą nie kilkadziesiąt, lecz zaledwie ćwierć wieku – od czasu upadku ZSRR.
Zwolennicy Europy jako obszaru politycznego, któremu udała się „ucieczka od historii”, wymieniali również inne argumenty. Pierwszy to przekonanie, że „demokracje nie toczą ze sobą wojen”, drugi, że „to by się nie opłacało nikomu”. Tyle że „demokracje są wciągane w wojny, nawet jeśli nie mają ku temu ochoty”,...

3843

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]