Reklama

Ładowanie...

Wojna w Europie (czas przyszły)

31.03.2014
Czyta się kilka minut
To nie dzisiejsze doświadczenia i ideologiczne przesłanki określają możliwość wojny w Europie, ale polityka, jaką znamy od stuleci. Z jej nieprzewidywalnością, namiętnościami zbiorowymi i decyzjami, których skutki przerastają sprawców.
T

Tak zaczynał się tekst, który Bartłomiej Sienkiewicz, wówczas publicysta „Tygodnika Powszechnego”, a dziś szef MSW w rządzie Donalda Tuska, opublikował na tych łamach przed pięcioma laty.
Punktem wyjścia rozważań Sienkiewicza był przewijający się w setkach przemówień polityków europejskich motyw Europy jako kontynentu bez wojen. Problem w tym, że lata pokoju, które minęły od zakończenia II wojny światowej, były doświadczeniem zaledwie dwóch pokoleń, a obecna Europa liberalnych demokracji ma za sobą nie kilkadziesiąt, lecz zaledwie ćwierć wieku – od czasu upadku ZSRR.
Zwolennicy Europy jako obszaru politycznego, któremu udała się „ucieczka od historii”, wymieniali również inne argumenty. Pierwszy to przekonanie, że „demokracje nie toczą ze sobą wojen”, drugi, że „to by się nie opłacało nikomu”. Tyle że „demokracje są wciągane w wojny, nawet jeśli nie mają ku temu ochoty”,...

3843

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Masz już konto? Zaloguj się

Dostęp trzymiesięczny
90,00 zł

Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp roczny
260,00 zł

540 zł 280 zł taniej (od oferty "10 dni" na rok)
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp 10 dni
15,00 zł

Przez 10 dni (to nawet 3 kolejne wydania pisma) będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]