Ładowanie...
Wojna tematem Światowej Rady Kościołów
Wojna tematem Światowej Rady Kościołów
Ostre potępienie rosyjskiej agresji w Ukrainie przez prezydenta Niemiec, wygłoszone na rozpoczęcie 11. Zgromadzenia Ogólnego Światowej Rady Kościołów, sprawiło, że temat ten zdominował pierwsze dni obrad w niemieckim Karlsruhe. „Przywódcy Rosyjskiego Kościoła Prawosławnego prowadzą obecnie swoich wiernych i cały swój Kościół straszną bluźnierczą drogą, która jest wręcz wroga wierze”, ponieważ „usprawiedliwiają agresję przeciwko Ukrainie, przeciwko swoim braciom i siostrom w wierze” – powiedział Frank-Walter Steinmeier.
W odpowiedzi przedstawiciel Rosyjskiego Kościoła Prawosławnego oskarżył prezydenta Niemiec o wrogą wobec tego Kościoła postawę. Z kolei sekretarz generalny ŚRK, rumuński teolog prawosławny ks. Ioan Sauca, bronił stanowiska prezydium Rady, które jest przeciwne wykluczeniu Rosyjskiego Kościoła Prawosławnego z jej grona. Przyznał jednocześnie, że Rada potępia wojnę. Przedstawiciel zaś niezależnego od Moskwy Prawosławnego Kościoła Ukrainy stwierdził, że „trudno jest rozpocząć dialog z kimś, kto całkowicie odmawia ci prawa do istnienia”.
W spotkaniu w Karlsruhe w dniach od 31 sierpnia do 8 września bierze udział około 800 delegatów z 350 Kościołów członkowskich ŚRK. ©℗
Ten materiał jest bezpłatny, bo Fundacja Tygodnika Powszechnego troszczy się o promowanie czytelnictwa i niezależnych mediów. Wspierając ją, pomagasz zapewnić "Tygodnikowi" suwerenność, warunek rzetelnego i niezależnego dziennikarstwa. Przekaż swój datek:
Napisz do nas
Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.
Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!
Podobne teksty
Newsletter
© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]