Reklama

Wikipedia ma 15 lat!

Wikipedia ma 15 lat!

15.01.2016
Czyta się kilka minut
Coś, co początkowo mogło wydawać się wariactwem, ziściło się.
Wikipedia
1

15 stycznia 2001 roku Jimbo Wales i Larry Sanger napisali pierwsze hasła na angielskiej Wikipedii.Wales, główny redaktor strony, dokonał pierwszej edycji strony głównej, pisząc na nim zwyczajowe zdanie stosowane przez informatyków w celach testowych: "Hello, world!", czyli "Witaj, świecie!". Sanger, z wykształcenia filozof, rozpoczął zaś edycję hasła "William Alston" o amerykańskim filozofie języka. Od tego momentu ruszyła lawina. Obecnie angielską Wikipedię współtworzą tysiące użytkowników, a w ciągu jednej sekundy dochodzi średnio do 10 edycji. W chwili, gdy piszę te słowa, niektóre najświeższe edycje (wykonane w ciągu ostatnich kilku sekund) to m.in. poprawa nazwy organizacji, którą założył włoski polityk Giuseppe Giuletti (z "Articolo 21" na "Articolo 21, liber di..."), oraz dodanie do artykułu "Stainless Games" informacji, że współzałożyciel tej firmy Neil Barnden ma pseudonim "Nobby". Miliony tego typu drobnych zmian potrafią jednak zdziałać cuda: tą samą metodą nasz gatunek wyewoluował z pierwotnego szlamu, nieprawdaż?

Idea "encyklopedii, którą każdy może edytować" była od samego początku ryzykowna, a sam Larry Sanger opuścił Wikipedię niedługo po jej założeniu, twierdząc, że do napisania encyklopedii potrzebni są eksperci, a nie anonimowi użytkownicy internetu. W 2005 roku światem wstrząsnął jednak opublikowany w "Nature" artykuł, którego autorzy podjęli się oceny merytorycznej 42 artykułów na te same tematy, pochodzące z Wikipedii oraz Encyklopedii Britannica, najszacowniejszej encyklopedii na świecie, odnajdując... podobną liczbą błędów. Choć później redaktorzy Britanniki nie pozostawili suchej nitki na metodologii tego artykułu, ziarno wątpliwości zostało zasiane. Dzisiaj, doskonała lub nie, Wikipedia stanowi ósmą najczęściej odwiedzaną stronę w internecie, będąc zarazem jedyną w czołówce, która nie utrzymuje się z reklam, tylko z darowizn i pracy wolontariuszy. Statystyki zebrane w lutym 2014 roku wskazują, że artykuły tej encyklopedii zostały wyświetlone ogółem 18 miliardów razy, jednak liczba ta szybko rośnie: w każdym miesiącu Wikipedia rejestruje wejścia od 500 milionów "unikatowych użytkowników", co oznacza w praktyce 7% populacji świata.

Jak pomóc? Sprawa jest prosta. Wystarczy, aby każda osoba czytająca te słowa podeszła do swojej półki z książkami, sięgnęła po dowolną wiarygodną pozycję (podręcznik akademicki, książkę do historii, encyklopedię) i wybrała na chybił trafił jeden drobny, hermetyczny fakt. Wystarczy teraz wejść na polską Wikipedię (którą 26 września 2001 roku otwarli lekarz-internista Krzysztof Jasiutowicz i fizyk Paweł Jochym; pierwszy artykuł został napisany przez Jochyma i dotyczył reguły Titusa-Bodego), odnaleźć hasło, którego dotyczy odnaleziony fakt, i poszerzyć je o ów fakt, podając oczywiście źródło, z którego się skorzystało, wraz z numerem strony. Jeśli ta informacja znajduje się już na Wikipedii, można dodać sam przypis do książki, na pewno komuś się przyda. Całość powinna zająć nie więcej niż 5 minut, a świat stanie się lepszym miejscem.

Ja dodałem właśnie trzy krótkie zdania o ewolucji pierścienic, na podstawie książki J. Dzika. Może przyda się komuś do poniedziałkowego referatu na biologię?

Autor artykułu

Filozof przyrody i dziennikarz naukowy, specjalizuje się w kosmologii, astrofizyce oraz zagadnieniach filozoficznych związanych z tymi naukami. Pracownik naukowy Uniwersytetu...

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]