Reklama

Wielkie pytania w kostiumach popkultury

Wielkie pytania w kostiumach popkultury

20.11.2018
Czyta się kilka minut
Zmarli dzień po dniu: twórcy wielkich i wiele o nas mówiących ikon kultury popularnej.
INVISION / EAST NEWS // JEFF GOODE / GETTY IMAGES
S

Stan Lee ( z lewej) odszedł 12 listopada w wieku 95 lat. Był twórcą i współtwórcą nowej fali komiksowych postaci i potęgi wydawnictwa Marvel Comics. Dał czytelnikom superbohaterów, z którymi można się było utożsamiać, bo choć władali niezwykłymi mocami, wiedli też życie zwykłych ludzi. A to ważne, bo równocześnie ucieleśniali globalne lęki: od wojny (Kapitan Ameryka), eksploracji kosmosu (Fantastyczna Czwórka), radioaktywności (Spider-Man), po genetykę (X-Men) czy technologię (Iron Man). I szerzej: lęk przed odpowiedzialnością za coraz większe możliwości, jakimi włada człowiek. Utożsamiając się z takimi bohaterami, konfrontowało się z tymi pytaniami.

Dzień wcześniej, w wieku 90 lat, zmarł Douglas Rain: szekspirowski aktor z Kanady, który w „2001: Odysei kosmicznej” Stanleya Kubricka użyczył głosu superkomputerowi HAL 9000. Maszynie oświadczającej aksamitnym tonem, że powierzona jej misja jest ważniejsza niż życie załogi. Łagodny tembr Raina przepowiadał lęk przed powierzeniem naszego życia sztucznej inteligencji, w którą wpiszemy własną niedoskonałość. A to spełnia się dziś na naszych oczach – nie tylko w autonomicznych pojazdach, także w algorytmach portali społecznościowych.

Bo popkultura, nawet tak prostoduszna jak komiks, potrafi przekładać na masowy język pytania najważniejsze. Przybrane w kostiumy Stana Lee albo wypowiadane głosem Douglasa Raina. ©℗

Ten materiał jest bezpłatny, bo Fundacja Tygodnika Powszechnego troszczy się o promowanie czytelnictwa i niezależnych mediów. Wspierając ją, pomagasz zapewnić "Tygodnikowi" suwerenność, warunek rzetelnego i niezależnego dziennikarstwa. Przekaż swój datek:

Autor artykułu

Zastępca redaktora naczelnego „Tygodnika Powszechnego”, dziennikarz, kierownik wydania internetowego „Tygodnika”, twórca i wieloletni kierownik działu „Nauka”, zajmuje się też tematyką...

Dodaj komentarz

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Zaloguj się albo zarejestruj aby dodać komentarz

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]