Reklama

Wielki mur obojętności

Wielki mur obojętności

31.12.2012
Czyta się kilka minut
Choć bycie chrześcijaninem jest w Chinach legalne, to już modlenie się w grupie w prywatnym mieszkaniu stanowi przestępstwo. Zachód zaś milczy wobec prześladowań.
P

Podobno trzeba się cieszyć małymi sukcesami. A do takich na pewno należało wcześniejsze wypuszczenie na wolność pod koniec 2011 r. Li Ying, Chinki, którą skazano na 15 lat więzienia za publikowanie w nieoficjalnym magazynie chrześcijańskim (odsiedziała 12 lat). To coś jak nasza prasa wydawana poza cenzurą w latach 80. Tylko że u nas wyroki rzadko przekraczały trzy lata, a państwo utrzymywało więźniów politycznych. Li Ying pracowała w charakterze państwowego niewolnika. Produkowała towary na eksport – te same, które korzystając z klauzuli najwyższego uprzywilejowania, zalewają rynki Stanów Zjednoczonych i Unii Europejskiej, tak ponoć wrażliwych na prawa człowieka.

LEGALNIE, BEZ PROCESU

Wyjście na wolność Li Ying nie zmieniło jednak nic w sytuacji chrześcijan w Chinach. Również bilans 2012 r. nie wygląda wesoło. Za kratkami pozostaje adwokat Gao Zhisheng...

8131

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]