Reklama

Wielki Jerzy

Wielki Jerzy

04.12.2017
Czyta się kilka minut
2 grudnia, w dniu, kiedy wręczaliśmy Medale św. Jerzego, zmarł w Lublinie profesor Jerzy Kłoczowski.
N

Nie potrafię się oprzeć potrzebie serca, by nie czekając na solidny artykuł o nim, już teraz, w tym miejscu, Jerzego pożegnać. Wielkiego Człowieka, który do końca nasze pismo darzył wierną przyjaźnią. Odszedł, mając 93 lata.

Wiadomościom o jego śmierci towarzyszą informacje o nim. Dla tych, który go nie znali, przepisuję kilka z nich. Był historykiem mediewistą; interesował się głównie historią kultury polskiej, historią chrześcijaństwa w Polsce i historią Europy Środkowo-Wschodniej. Był autorem i redaktorem około 100 publikacji, m.in. dwutomowych dzieł „Kościół w Polsce” (1968, 1970), „Dzieje polskiego chrześcijaństwa” (1987, 1991), a także „Chrześcijaństwo i historia” (1990), „Wspólnoty chrześcijańskie w tworzącej się Europie” (2003), „Europa – chrześcijańskie korzenie” (2004).

Rozpoczętej w 1950 r. współpracy z Katolickim Uniwersytetem Lubelskim pozostał wierny do...

4298

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum
Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Oczywiście ze strony opluwaczy nie padło nigdy słowo przepraszam? Nic dziwnego. To ich sposób działania.

Podobne teksty

Natalia Gorbaniewska, Małgorzata Nocuń, Andrzej Brzeziecki
Jarosław Kuisz, Karolina Wigura
EB, Michał Okoński

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]