Reklama

Więcej niż słowo

Więcej niż słowo

02.10.2005
Czyta się kilka minut
Uroczystości w Fuldzie i Wrocławiu oraz wspólne oświadczenie - tak Episkopaty Polski i Niemiec uczciły 40. rocznicę listu, w którym zapisano znamienne zdanie: Przebaczamy i prosimy o przebaczenie.
O

Oświadczenie podpisali w Fuldzie kardynałowie: Karl Lehmann (Moguncja), Joachim Meisner (Kolonia) i Georg Sterzinsky (Berlin). Polskę reprezentowali arcybiskupi: Józef Michalik (Przemyśl), Stanisław Gądecki (Poznań), Henryk Muszyński (Gniezno), Damian Zimoń (Katowice) i Marian Gołębiewski (Wrocław). Obecny był także bp Ignacy Jeż, były więzień kacetów.

W oświadczeniu czytamy, że wymiana listów między biskupami polskimi i niemieckimi w 1965 r. położyła “solidny fundament pod dzieło polsko-niemieckiego pojednania".

Dokument z Fuldy (21 września) i Wrocławia (24 września) nie ma jednak charakteru wyłącznie rocznicowego. Biskupi ostrzegają, że pamięć o przeszłości “nie tylko rodzi ducha pojednania, ale prowadzi również do rozdzierania niezabliźnionych jeszcze ran i wskrzesza ducha rozliczania krzywd. Niektórzy przedstawiciele świata polityki i...

3873

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]