Reklama

TP Historia - 85.Boniecki

Więcej niż mrówek

Więcej niż mrówek

09.09.2008
Czyta się kilka minut
Pół wieku temu inżynier Jack Kilby nie pojechał na wakacje. Świeżo zatrudnionemu pracownikowi Texas Instruments nie przysługiwał urlop. I okazało się, że spędzając dwa samotne tygodnie w laboratorium, można zmienić świat.
J

Jest coś gorszego od braku urlopu: być przydzielonym do nielubianej pracy. Tak pomyślał Kilby. Firma Texas Instruments prowadziła właśnie sponsorowany przez armię USA projekt, który miał ułatwić miniaturyzację i montowanie układów elektronicznych. Rozmiary i kształty rozmaitych elementów miały zostać ujednolicone, a styki łączyć się na zacisk. Dotąd elektronikę trzeba było żmudnie lutować, nawet z setek tysięcy elementów. Stanowiło to przykre ograniczenie dla fantazji inżynierów. "Oczyma wyobraźni widzieliśmy sprzęt elektroniczny, którego nie dało się zbudować - byłby zbyt drogi, zbyt duży, zbyt zawodny" - wspominał Kilby.

Jednak nie był zachwycony pomysłem swej nowej firmy: sądził, że to będzie i tak za drogie. W obawie, że gdy wszyscy wrócą z urlopu, zostanie skierowany do projektu, postanowił zaproponować coś lepszego. W ciągu dwóch tygodni powstała idea:...

9953

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]