Reklama

open eyes economic summit 2019

Więcej niż mrówek

Więcej niż mrówek

09.09.2008
Czyta się kilka minut
Pół wieku temu inżynier Jack Kilby nie pojechał na wakacje. Świeżo zatrudnionemu pracownikowi Texas Instruments nie przysługiwał urlop. I okazało się, że spędzając dwa samotne tygodnie w laboratorium, można zmienić świat.
J

Jest coś gorszego od braku urlopu: być przydzielonym do nielubianej pracy. Tak pomyślał Kilby. Firma Texas Instruments prowadziła właśnie sponsorowany przez armię USA projekt, który miał ułatwić miniaturyzację i montowanie układów elektronicznych. Rozmiary i kształty rozmaitych elementów miały zostać ujednolicone, a styki łączyć się na zacisk. Dotąd elektronikę trzeba było żmudnie lutować, nawet z setek tysięcy elementów. Stanowiło to przykre ograniczenie dla fantazji inżynierów. "Oczyma wyobraźni widzieliśmy sprzęt elektroniczny, którego nie dało się zbudować - byłby zbyt drogi, zbyt duży, zbyt zawodny" - wspominał Kilby.

Jednak nie był zachwycony pomysłem swej nowej firmy: sądził, że to będzie i tak za drogie. W obawie, że gdy wszyscy wrócą z urlopu, zostanie skierowany do projektu, postanowił zaproponować coś lepszego. W ciągu dwóch tygodni powstała idea:...

9953

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]