Reklama

Klucz do komórki

Klucz do komórki

03.01.2011
Czyta się kilka minut
Polscy naukowcy opisali mechanizm, dzięki któremu żywe komórki mogą przekuć przypadkowość w porządek. Zrobiliśmy krok w kierunku zrozumienia, jak identyczne genetycznie komórki się różnicują - pisze autorka badań.
Dr Anna Ochab-Marcinek, autorka tekstu, współodkrywca opisywanego zjawiska / fot. Grzegorz Krzyżewski / ICHF PAN
G

Gdyby przypadkowy przechodzień zajrzał na konferencję poświęconą biologii systemowej, zobaczyłby mapy wielkich obwodów, do złudzenia przypominające schematy elektroniczne. Widziałby, jak naukowcy wybierają ze schematu po cegiełce i dyskutują nad detalami jej działania, jak gdyby rozważali charakterystyki tranzystora. Mógłby pomyśleć, że nastała epoka jeszcze niedawno opisywana przez pisarzy science fiction.

Wszystko wskazuje na to, że XXI wiek nie będzie erą lotów kosmicznych, lecz podróży w głąb, do mikroświata i źródeł życia. W ostatnich latach powstały techniki pozwalające - z jednej strony - na śledzenie ruchu pojedynczych molekuł w komórce. Z drugiej strony - możliwe stały się skomputeryzowane eksperymenty, w których odnajduje się statystyczne zależności pomiędzy działaniem tysięcy genów równocześnie. Dzięki nim uczeni mogą kreślić coraz dokładniejsze...

9990

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]