Reklama

Doktorat z telepatii

Doktorat z telepatii

04.11.2008
Czyta się kilka minut
Czasem - naiwni maniacy. Zwykle - cyniczni hochsztaplerzy. To dwa główne typy pseudouczonych. Niezależnie od intencji, ich działalność szkodzi.
/rys. Zalley
S

Szkodzą tym bardziej, im większe stoją za nimi pieniądze. W 1997 r. Sejm (AWS-UW) zapłacił pieniędzmi podatników pewnej firmie za zabezpieczenie pomieszczeń przed promieniowaniem radiestezyjnym. W 2000 r. premier Jerzy Buzek wydał nasze pieniądze na państwową nagrodę dla przedsiębiorcy produkującego "piramidkę energetyzującą". Pseudonauka przynosi zyski na całym świecie. Oto pięć najciekawszych przykładów.

Einstein i energia z orgazmu

Według niektórych, Albert Einstein zupełnie zgłupiał na starość. Dał się wciągnąć w wątpliwe eksperymenty nad nowym rodzajem energii, ale przynajmniej wykazał, że nie miały sensu. W latach 30. z Europy do USA wyemigrował austriacki psychiatra i seksuolog Wilhelm Reich. Rozpoczął kontrowersyjne wówczas badania nad orgazmem. Tak odkrył "orgon", podstawową energię kosmosu. Założył osadę Orgonon w ...

9071

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]