Reklama

Widzieć istotę

Widzieć istotę

20.03.2005
Czyta się kilka minut
Rzymski setnik widział już tyle wcześniejszych egzekucji, że i tę kolejną mógł potraktować rutynowo, bez zwracania uwagi na wewnętrzne spory religijne między Żydami. Tymczasem poganin z armii najeźdźców wykazuje dużo większą wrażliwość religijną niż miejscowe elity, których głębia teologiczna wyrażała się w zgorszeniu naruszeniem rytualnych przepisów lub w dyskusjach o niestosowności uzdrawiania w szabat.
T

Trzęsienie ziemi na Golgocie objęło uporządkowany świat wielu obserwatorów Jezusowego konania. Jednym waliły się wtedy w gruzy marzenia o wielkiej niedzieli palmowej jako uwieńczeniu ziemskiej misji Chrystusa. Inni - okiem specjalistów od sensacji - mogli zauważać przede wszystkim szybkie zmiany nastroju tłumów. Setnik potrafił natomiast dostrzec w konającym skazańcu Syna Bożego. Jego styl pozostaje wyrzutem sumienia dla wszystkich pięknoduchów, którzy zatrzymując się na powierzchni zdarzeń lubią ponarzekać, iż świat nie stosuje się do ich oczekiwań. Naśladując jego głębię spojrzenia, trzeba umieć koncentrować uwagę na tym, co istotne, niezależnie od intensywności lokalnych trzęsień ziemi. Trzeba przezwyciężać uproszczenia obiegowych opinii, aby dostrzec Boga działającego pośród ludzkich absurdów graniczących z życiowym trzęsieniem ziemi.

903

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]