Reklama

Widełki

Widełki

25.10.2011
Czyta się kilka minut
Ministerstwo Finansów asekuracyjnie podało do wiadomości, że o propozycji biskupów, by zlikwidować Fundusz Kościelny i w zamian dać możliwość odpisywania 1 procentu podatku dochodowego na rzecz Kościoła lub innych związków wyznaniowych, oficjalnie nie wie i żadnych prac w tym kierunku nie prowadzi.
T

Tymczasem nad projektem przetacza się medialny i polityczny sztorm. Jak mantra powtarzają się zarzuty, które staraliśmy się wyjaśnić już w poprzednim numerze "TP" - na czele z tym, wymienianym nawet przez ekonomistów, że Fundusz kosztuje budżet państwa ok. 100 mln zł, a z odpisu Kościół dostanie nawet kilkaset milionów. Owszem, dostanie - o ile wszyscy podatnicy zechcieliby dokonać odpisu na Kościół; co należy włożyć między bajki.

Propozycja biskupów nie powinna być traktowana "per nogam". Po pierwsze jest bardzo konstruktywna, co, łagodnie mówiąc, nie zawsze zachodzi na styku państwo-Kościół. Po drugie biskupi chcą o niej rozmawiać, a nie domagają się bezwarunkowego przyjęcia. Przyjmując zastrzeżenie polityków, że budżetu państwa nie stać w obliczu kryzysu na dysponowanie kolejnym procentem podatku, warto zauważyć, że nie musimy brać przecież pod uwagę...

1357

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, trzymiesięczny lub roczny.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]